Vize

Almanya Vizesi

Orta Avrupa ülkesi Almanya, Türklerin yoğun ilgi gösterdiği adeta küçük bir Türkiye olan bir ülke özelliğindedir. Bu nedenle yıl boyunca binlerce kişi Almanya vize başvurusu yapıyor. Türklerin gözde ülkesi Almanya’ya gitmek için Schengen vizesi almak gerekiyor. Hususi (yeşil), Hizmet (gri) ve Diplomatik (siyah & kırmızı) pasaporta sahip Türkiye vatandaşları, 180 gün boyunca 90 günü aşmayacak biçimde Almanya vizesi almadan ülkeye giriş yapabiliyorlar. Ancak Hususi (bordo) pasaport sahipleri Almanya Schengen vizesi başvurusu yapmakla yükümlüdür.

Almanya vizesi nasıl alınır? Almanya vize evrakları nelerdir? Almanya vize rehberi için okumaya devam edin. 🙂

ISM Köln 2021 Fuarı

Almanya Vize Türleri

 • Turistik Vize
 • Ticari Vize
 • Aile & Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Uzun Süreli Vize

Almanya Vize Başvuru Formu

Almanya aile birleşimi, oturma izni gibi uzun süreli seyahatlerde Almanya Konsolosluğu ya da Almanya Büyükelçiliği aracılığıyla vize başvurusu kabul ediyor. Turistik, eğitim, fuar, ticari gibi daha kısa süreli ziyaretlerde ise Almanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş Vize Başvuru Merkezleri aracılığıyla başvuru alıyor. Almanya vize başvurusunda ilk adım vize başvuru formu doldurmaktır. Almanya vize başvuru formu Türkçe ve Almanca olmak üzere iki dilde, tükenmez kalem kullanılarak büyük harflerle doldurulmalıdır. Formda yer alan tüm bilgiler eksiksiz ve doğru olmalıdır. Bu formda verilen bilgilerin diğer benzeri belgelerde yer alan bilgilerle aynı olması gerekiyor.

Almanya vize başvurusu için Mavi Rota Tour ailesi daima yanınızda. Hemen  https://www.mavirotatour.com/vize adresini ziyaret et!

Hannover Almanya

Almanya Vizesi için Gerekli Evraklar

Almanya vizesi için gerekli evrakları şöyledir:

 • Almanya vize başvuru formu: Almanca ve Türkçe olmak üzere iki dilde, büyük harflerle, doğru bilgiler kapsamında doldurulmalı, vize başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: 2 adet 35X45 mm ölçülerinde, beyaz fon üzerine çekilmiş, yüzün net göründüğü güncel biyometrik vesikalık fotoğrafı başvuru esnasında dosyaya eklenmelidir.
 • Almanya vize talep dilekçesi: Almanya Konsolosluğu, tüm Almanya vize başvuru taleplerinde kişilerin seyahat amaçlarını ve bu seyahati nasıl finanse edeceğini öğrenmek istiyor. Almanya vize talep dilekçesi ile bu detaylar açık ve net belirtilmeli, finans detaylarına yer verilmelidir.
 • Pasaport: Almanya vizesi başvurusunda pasaportunuzun 10 yıldan eski olmaması ve en az 2 boş sayfasının bulunması önemlidir. Pasaportunuzun geçerlilik süresi ise seyahat bitiminden itibaren en az 3 ay olmalıdır.
 • Kimlik belgesi: Kimlik bilgilerinizi fotokopi ya da tarayıcıdan geçirilmiş renkli şekilde Almanya vize evrak listesine eklemelisiniz.
 • Nüfus kayıt belgesi: Vukuatlı nüfus kayıt belgesi Schengen vizesi işlemlerinde mutlaka isteniyor.
 • İş evrakları: İş yeri ruhsatı, iş yerine ait son 6 aylık banka hesap dökümü, gelir vergisi beyanı.
 • Maaş bordrosu: İşe giriş bildirgesi, son 6 alık banka hesap dökümü, işveren izin mektubu, gelir verdisi belgesi.
 • Banka hesap dökümü: Başvuru sahiplerinin mutlaka isme özel açılmış olan aktif bir banka hesabına ait son 6 aylık hesap dökümü sunması gerekiyor.
 • Konaklama rezervasyon belgeleri: Almanya Konsolosluğu seyahat ve konaklama rezervasyonlarını vize başvurusu esnasında görmek istiyor.
 • Seyahat sigortası: Seyahat sağlık sigortası yaptırmalı ve belgeyi başvuru dosyanıza dâhil etmelisiniz.
 • Ticari davetiye: Size gönderilen resmi ticari davetiye ve mevcut davetiye sahibinin detaylı iş adresi vize başvuru dosyasında bulunmalıdır.
 • Aile & Arkadaş davetiyesi: Sizi Almanya’ya davet eden arkadaşınız ya da ailenizden gelen resmi davetiye. Bu davetiye çoğu zaman e-posta şeklinde de kabul ediliyor.

Not 1: Öğrenciyseniz eğer mevcut başvuru dosyasına öğrencilik belgesini eklemelisiniz.

Not 2: Emekliyseniz ise emekli cüzdanı ya da emekli maaşınızı gösteren belgeyi dosyaya eklemelisiniz.

Yunanistan Vizesi Gerekli Evraklar

Almanya Vize Randevusu

Almanya vize randevusu için önerimiz seyahat tarihinizden en az 15 gün önce randevu almanız olacaktır. Vize randevularında bir sorun çıkabilir ya da Konsolosluk sizden yeni ek belgeler talep edebilir. Böyle durumlarda seyahat tarihinizin tehlikeye düşmemesi için vize randevusu ile seyahat günü arasında süre olması işinizi kolaylaştırır.

Almanya Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilecekler

 • Almanya vize başvurusu ile ilgili bilmeniz gereken önemli hususlar biri, başvuru dosyanızı bizzat konsolosluğa teslim etmeniz gerektiğidir. Konsolos ya da elçilikten randevu aldığınızda belgelerinizi de teslim etmelisiniz.
 • Almanya Konsolosluğu ve Elçiliği, Almanya vize başvurusu yapan her bireyden seyahatleri süresince günlük 45 € civarı bir bütçeye sahip olduğunu kanıtlamasını istiyor.
 • Almanya vizesi çocuklar için alınıyorsa eğer ebeveynlerin kimlik ya da pasaport kopyaları, eğer çocuk tek başına Almanya’ya gidecekse iki ebeveynden veya yasal temsilciden alınmış noter onaylı izin gerekiyor.
 • Bir banka hesabı olmayan ya da Almanya seyahatini karşılayacak maddi güçte olmayan kişiler, ziyaret edecekleri kişi ya da kişilerden “Resmi Sponsorluk Belgesi” istemelidir. Bu belge Almanya’da yaşanılan bölgedeki ofislerden alınabiliyor.
 • Eğitim ya da benzeri amaçlarla Almanya seyahati yapacak olan kişilerin eğitim kurumundan aldıkları kabul mektubu başvuru dosyasında yer almalıdır.
 • Almanya Schengen Vizesi başvuru formu doğru ve eksiksiz bilgiler içermelidir. Bilinçli verilen yanlış bilgiler ya da saklanılan detaylar başvuru reddine yol açıyor.

Almanya Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Almanya vize başvurusu kısa sürede çıkıyor. Resmi tatil ya da istisnai bir durum söz konusu değilse tüm başvurular ortalama 15 gün içerisinde yanıtlanıyor. Almanya vize reddi alanlar belirtilen tarihlerde ret kararına itiraz etme hakkına sahiptir.

Schengen vizesi, transit vize, vize başvurusu ve ülkelerin vize işlemleri hakkında her şey bu kategoride. En güncel bilgiler için blog.mavirotatour.com/vize/ hemen ziyaret et!
Almanya uçak bileti, Almanya otelleri ve daha fazlası için https://www.mavirotatour.com/ hemen tıklayın!
Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İncele

Close
Close