AmerikaHaberlerİş Gezileri

Amerika ile Ticaret Fırsatları

ABD, dünyanın en büyük ekonomisi olduğu yadsınamaz bir gerçek. Tabii ki farklı sektörlerde lider konumda olan farklı ülkeler var ancak bakıldığı zaman bir yıllık gayri safi hasılaları oldukça yüksek düzeyde ve en yakın rakibi olan Çin’in bir hayli üzerinde. Durum böyle olunca, tabii işin içine “Amerikan Rüyası” da dahil olunca ticaret çalışmalarının bir kolunun da Amerika’da olma ihtimali önem kazanıyor. İster farklı bir ülke üzerinden isterseniz de direkt ABD’de ticaret faaliyetleri yürütme imkanı bulabiliyorsunuz. Peki, ticari faaliyetler yürütecek, iş/şirket kuracak ya da iş alanınızı genişletmeyi düşünüyorsanız neleri bilmeli, hangi aşamaları takip etmelisiniz? Hepsi burada…

ABD New York City

Amerika’daki Ana Şirket Tipleri

Amerika’da ülkemizden farklı olarak, şirketler belli bir sistem üzerine kuruludur. Burada iş kurmak isteyen kişiler öncelikle bu şirket türlerini bilmek durumunda. Baktığımız zaman üç farklı türün olduğunu söyleyebiliriz. Sole Proprietorship (Tek Kişilik Şahıs İşletmeleri), Limited Liability Company ya da LLC (Limited Şirket) ve son olarak General Corporation (halka açık ticari şirket) şeklinde üç ana grup bulunuyor. En çok tercih edilenin halka açık ticari şirket tipinin olduğunu söyleyebiliriz. Kuruluş aşaması, mali süreç, sermaye, yönetim, yükümlülükler ve benzeri aşamalar şirket türüne göre değişiyor. Tek kişilik şahıs işletmelerinde kuruluş aşamasında evrak beyanı şart değil iken diğer türlerde bu zorunludur. Ya da nakledilebilirlik konusu üzerinden ele alırsak, LLC firmalarda işletim anlaşmasına bağlı olarak şekillenir, halka açık ticari şirketlerde hisse senetlerinin satışı ile gerçekleşirken tek kişilik şahıs işletmelerinde devredilemez sahiplik söz konusu. Şirket sahibi vefat edince, işletme de sona ermektedir bu türde.

New York Tatili

Ticari Şirket Kurmanın Aşamaları

Amerika sınırları içerisinde aktif olarak faaliyet gösteren bir şirket kurmak istiyorsanız; geçmeniz gereken bazı aşamalar olduğunu da bilmeniz gerekiyor. Birkaç aşamada sizlere bu süreci anlatmak gerekirse,  yeni bir şirket kuracaksanız öncelikli işinizin isim bulmak ve konum saptamak olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle konum belirlemek yani, Amerika’nın hangi eyaletinde açmak istediğinizi saptamak oldukça önemli.  Eyaletlere göre bazen şartlar ve kanuni düzenlemeler değişebildiği için bu aşama sandığınızdan daha mühim. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Amerika’da üç farklı şirket türü var. S Corp, C Corp, LLC şeklinde ayrılan bu şirket türlerinden, yapacağınız faaliyetler ve etkin olma durumuna paralel olarak en uygun olanı seçmeniz şart.

İşlemlerinizin daha iyi şekilde yürümesi için yasal temsilcilerle de anlaşabilirsiniz. Özellikle iş kurma evresinden önce ABD vatandaşı değilseniz, yasal temsilciler, sizin evrak işlemlerinizin yapılması konusunda  yardımcı olacaktır. Vergi beyan işlemlerinizin tamamlanması için de EIN, ITIN ve SSN numaralarını da şirket kuruluşu için edinmiş olmanız gerekiyor. Son olarak en önemli aşamalardan biri de, şirket maliyetlerinin hesaplanması. Maliyet işlemlerinize uygun şekilde gerekli planlamalarını yaptıktan sonra ticari şirket kurma süreciniz başarı ile sona erecektir.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hakkında bilgiler, vize işlemleri, gezilecek yerler, konaklayabileceğiniz noktalar ve daha fazlası için blog.mavirotatour.com/amerika/ tıklayın!

Miami Ne Zaman Gidilir

Amerika’da İş Kurma Fikirleri

Hangi eyalette, hangi şirket tipinde ve nereden kuracağınıza göre iş fikirleri şekillenebilir. Eğer bir start- up projeniz varsa, bunu bahsettiğimiz şekilde geliştirip kuruluş aşamalarını tamamlayarak hayata geçirebilirsiniz. Yanı sıra, Amerika’da her daim piyasası olan iş alanlarını da tercih edebilir, bayilik şeklinde belli bir maliyet karşılığında aynı isimle, farklı bir şube de açabilirsiniz. Gıda ve özellikle fast food alanında her zaman yatırım yapabilirsiniz. Benzer şekilde, spor merkezleri ve sağlıklı gıda üretimi de aynı etkiyi yaratabiliyor.

Tabii bu noktada sahip olduğunuz sermaye de önemli bir yere sahip. Sermaye miktarınıza göre, teknoloji alanında girişimler de bulunmak da çok iyi bir seçim. Sermayeniz ile orta- büyük ölçekli bir firmanın hissedarı da olabiliyorsunuz. İş belirleme aşamasında, daha önce ABD’ye gidip belli noktalara gelmiş kişilerin deneyimlerinden de yararlanabilirsiniz. Önemli olan sizi yansıtan ve başarılı olabileceğiniz alanı saptayabilmek.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık şehri New York’un Gezi Rehberi için blog.mavirotatour.com/hayalleri-susleyen-sehir-new-york/ tıklayın!
Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close