HaberlerVize

Moldova Vize Serbestisi Anlaşması

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı Moldova  ziyaretinin ardından iki ülke arasında vize serbestisini de içeren 5 anlaşma imzaladı. Türk vatandaşları bu vesileyle Moldova’ya sadece kimlikleri ile seyahat edebilecek. Vize anlaşmasının ardından vatandaşların merak ettiği soru Moldova’nın nerede bulunduğu oldu. Moldova’ya kimlikle seyahat edilebilme imkanının sunulmasının ardından vatandaşlar Moldova nerede sorusunu sormaya başladı.

Moldova

Moldova’ya Kimlik ile Seyahat Edilebilecek.

Moldova Nerede?

Moldova veya resmî adıyla Moldova Cumhuriyeti Romanya ve Ukrayna’nın arasında Doğu Avrupa‘da yer alan bir ülkedir. Ülkenin tek havalimanının bulunduğu şehir Kişinev aynı zamanda başkenttir. SSCB’nin 1991 yılında dağılmasının ardından bağımsızlığını ilan etmiştir. Prut ve Dinyester nehirlerinin içinden geçtiği ülke aynı zamanda Dinyester nehrinin doğu kıyısını bir şerit halinde kapsayan bölgede tek taraflı bağımsızlığını ilan eden de-facto bir cumhuriyet olan Transdinyester’i de bulundurur. Sınır komşuları Ukrayna, Romanya ve Belarus’tur.

Moldova’ya Nasıl Gidilir?

Ülkenin tek hava alanının başkent Kişinev’de olduğu Moldova’ya İstanbul, İzmir ve Ankara üzerinden direkt uçuşlar bulunmaktadır. Kara yolu ile Moldova’ya gidiş Edirne sınır kapımızdan yaklaşık olarak 13 saat sürer. Ancak bu yolculuk yolların çok düzgün olmaması sebebi bile pek tavsiye edilmemektedir.

Moldova’ya en uygun uçak biletleri için mavirotatour.com/ucak-bileti tıklayın!

Moldova Vize Serbestisi

Moldova’nın Ankara Büyükelçisi Igor Bolboceanu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Moldova ziyaretinin çok önemli ve tarihi olduğunu belirterek, ziyaret sırasında yapılacak anlaşmaların, ikili ilişkilere stratejik anlam kazandırarak ekonomik, diplomatik, sosyo-kültürel alanında iş birliğini güçlendireceğini söyledi.

Daha önce karşılıklı vizesiz seyahatin sağlandığını hatırlatan Bolboceanu, “Moldova ve Türkiye arasında kimlikle seyahat uygulanmasının başlatılması için yasal süreç tamamlamış oldu. İki ülkenin iş adamları, turistleri kimlikle seyahat edecek. Böylelikle iki ülke arasındaki engelleri kaldırıyoruz.” dedi.

Schengen vizesi, transit vize, vize başvurusu ve vize işlemleri hakkında her şey için blog.mavirotatour.com/vize/ tıklayın!
Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close