Haberler

COVID-19 Virüsünün Turizme Etkisi Hakkında Bilgilendirme

Corona yeni tip Covid-19 virüsü sebebiyle Türkiye başta olmak üzere tüm dünyada yeni önlemler alınıyor, yeni kararlar açıklanıyor. Covid-19 en çok seyahatleri olumsuz etkiledi. İleri tarihe alınan uçak, otobüs biletlerine ilişkin neler yapılabileceği ve alınan önlemlerle ilgili tüm gelişmeleri bu makalede sizler için toparlıyoruz.

Covid-19 ve Uçak Biletleri

Uçak biletlerine dair en yeni gelişmeler;

 • 28 Mart itibariyle uçak seyahatleriyle ilgili yeni kararlar alındı. Karara göre 30 Nisan 2020’ye kadar Anadolu Jet ve THY dışındaki hava yollarından sefer gerçekleştirilmeyecek. Yurt dışı uçuşları ise tamamen durduruldu.
 • 20 – 30 Nisan 2020 tarihleri arasına kadar Anadolu Jet ve THY firmalarından uçak bileti satın alabilirsiniz.
 • Uçak biletinizi satın alabilmeniz için Seyahat İzin Belgesi almalısınız. Valilikten alacağınız belgeyi tarafımıza ulaştırmanız yeterlidir.
 • İçişleri Bakanlığı, 3 Nisan 2020 tarihinde 30 büyükşehir ve Zonguldak iline giriş çıkışı 15 günlüğüne kapattı. İşbu sebeple Seyahat İzin Belgesi kapsamında gidilmesine izin verilen büyükşehirlere gerçekleştirilen kısıtlı uçuşlar 20 Nisan’a kadar iptal edildi.

Havacılık Uçuş Terimleri

Bilet İptalleri ve İade Talepleriyle İlgili Gelişmeler

Sivil Havacılık Müdürlüğü, uçak bileti, otobüs bileti alan ve koronavirüs Covid-19 sebebiyle seyahat edemeyen kişilerle ilgili olarak Resmi Gazete’de yönetmelik değişikliği yayınladı. Bu yönetmeliğe göre yolcular satın aldıkları biletleri cezasız açığa alma, virüs tehlikesi geçtikten sonra yolcuların istediği tarihe bilet alma hakkı getirildi. Uçuş yasakları kaldırıldıktan 2 ay sonra ise açık bir tarihe alınan biletler için iade talep edilebilecek.  Mevcut dönemde iptal ya da iade talepleri hava yolları tarafından karşılanmıyor veya cezalı işleme tabi tutuluyor.

Yurt Dışı Bilet İadeleri Hakkında Bilgilendirme

Yurt dışı bilet iadeleri için acentelere verilen yetki kaldırıldı. Bu kapsamda Türk Hava Yolları, Pegasus, SunExpress ve Anadolu Jet firmalarından aldığınız biletleri iptal etmek ya da iade almak için doğrudan iletişim kurmalısınız.

Yurt İçi Bilet Alım Satımı ve İadeleri Hakkında Bilgilendirme

THY ve Anadolu Jet dışındaki hiçbir hava yolu firması 20 ila 30 Nisan 2020 tarihleri arasında uçuş gerçekleştiremeyecek. Bu karar neticesinde sadece aşağıdaki durumlarda ya da hallerde seyahat edilebilir. İşte şartlar;

 • Doktor kararıyla sevk edilen hastalar,
 • Ağır hastalığı olan ya da birinci derece yakını ölenler,
 • Gelmiş olduğu bölgede kalacak yeri olmayan ve Seyahat İzin Belgesi alan kişiler seyahat etme hakkına sahiptirler.

Seyahat etmek zorunda olan kişilerin izin talebi için aşağıdaki merci ve platformlara başvurması gerekiyor;

 • İçişleri Bakanlığına bağlı e-başvuru sistemi
 • E-Devlet sistemi, İçişleri Bakanlığı bölümünde yer alan e-başvuru sayfası
 • Otogar ve havalimanlarında yer alan Başvuru Masaları
 • Alo 199 Çağrı Merkezi
İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan 81 İl Valiliğine Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Uçak/Otobüs Seferleri Genelgesi için https://www.icisleri.gov.tr/81-il-valiligine-koronavirus-tedbirleri-kapsaminda-ucakotobus-seferleri-genelgesi tıklayın!

Covid19 Turizm

MEB ve Sağlık Bakanlığı Personellerine Özel Yurt İçi Uçuş Hakları

Coronavirüs Covid-19 sebebiyle kısıtlanan seyahatler Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlığına bağlı personeller için esnetildi. Bu karara göre 15 Nisan 2020’ye kadar personeller THY ve Anadolu Jet firmalarından seyahat edebilecekler.

İlgili bakanlıklara bağlı olduklarına dair gerekli belge gösteren personeller, THY ve Anadolu Jet ile seyahat edebilecekler.

THY, Anadolu Jet kapsamında 10 Mart öncesinde alınan ve henüz seyahat edilemeyen biletler ise cezasız biçimde iade-iptal ya da açığa alınabilecek. Bu kişilerin 15 Nisan 2020’ye kadar haklarını kullanmak üzere ilgili hava yolu firmalarına başvuru yapmaları gerekiyor.

Söz konusu hava yolları haricinde kalan firmalardan bilet alan bakanlık personelleri için özel bir istisna şimdilik bulunmuyor. Diğer firmalardan alınan tüm biletler iade, iptal ya da benzeri durumlarda standart işlemler uygulanacak.

Yurt Dışı Uçuşlarının Son Durumu

Türkiye’den yurt dışına çıkış ve başka ülkelerden Türkiye’ye giriş 30 Nisan 2020’ye kadar iptal edilmiştir. Bu tarihler arasındaki uçuşlar için hava yolu firmaları aşağıdaki linkten ulaşabileceğiniz duyuruları yayınladı.

Coronavirüs Tedbirleri Şehirlerarası Otobüs Yolculuğu Taşımacılığına Dair Ek Genelgesi için https://www.icisleri.gov.tr/koronavirus-tebdirleri-kapsaminda-sehirlerarasi-otobus-yolcu-tasimaciligi-ile-ilgili-ek-genelge tıklayın!

Covid19 Yurtiçi Biletler

Covid-19 ve Otobüs Biletleri

Otobüs bileti alan ya da alacak olan kişiler için otobüs bileti güncellemeleri;

Cumhurbaşkanlığı ve İçişleri Bakanlığınca 3 Nisan 2020 tarihi ile birlikte 30 büyükşehir ve Zonguldak’a giriş – çıkış yapmak 15 günlüğüne yasaklandı. Otobüs ile seyahat edecek olanlar bu uygulamadan önce valilikten Seyahat İzin Belgesi alarak yolculuk yapabiliyorlardı. Son kararla birlikte sadece belli ölçütleri taşıyan kişiler seyahat edebilecek. İşte detaylar;

 • Doktor kararıyla, tedavi amacıyla sevk edilenler
 • Gitti yerde kalacak yeri olmayan ve Seyahat İzin Belgesi alan kişiler
 • Birinci dereceden yakını vefat eden kişiler
 • Ağır hastalığı olan kişiler, Seyahat İzin Belgesi alarak otobüsle yolculuk yapabilecekler.

Seyahat İzin Belgesi alınabilecek izin mecraları şöyledir;

 • Otogar & Havaalanı noktalarında oluşturulan Seyahat Başvuru Masaları
 • E-Devlet sisteminin İçişleri Bakanlığı sayfasındaki E-Başvuru portalı
 • İçişleri Bakanlığınca açılan Alo 199 Çağrı Merkezi
 • İçişleri Bakanlığı resmi sitesinde yer alan E-Başvuru
Şehirlere Araç Giriş/Çıkış Kısıtlamasıyla ile İlgili İstisnalar Neler? Öğrenmek için https://www.icisleri.gov.tr/sehirlere-arac-giriscikis-kisitlamasi-ile-ilgili-istisnalar hemen tıklayın!
Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close