Haberler

2020 Yılı Dini Günler

Yeni yılın girmesiyle beraber 2020 dini günler tarihleri herkes tarafından merakla beklenir oldu. Manevi açıdan oldukça önem olan dini günler sayısı yıl içerisinde oldukça fazla oluyor. 2020 yılı içerisinde Müslümanları coşkuyla kutlayacağı dini günlerin neler olduğunu yazacağız.

  • Regaib Kandili
  • Miraç Kandili
  • Berat Kandili
  • Kadir Gecesi
  • Mevlit Kandili
Miraç kandili ne zaman? Berat kandili ne zaman? Kadir gecesi ne zaman? Mevlit kandili ne zaman? Dini Günler Takvimi ve tüm sorularının cevabını sizler için derledik.

Dini Günler Takvimi

Dini günler takvimi normal miladi takvimdeki tarihlere göre farklılıklar gösteriyor. Bizler 1 Ocağı baz alarak Miladi takvimi kullanırken dinimiz olan Müslümanlık Hicri takvimi baz alır. Bizlerde Müslümanlar olarak dini ibadetlerimizi ve özel günlerimizi hicri takvimdeki dini günler takvimi bölümüne bakarak yaşarız. Bütün Müslüman alemi bu şekilde hareket eder. Diyanet İşleri Başkanlığının her sene yeni yıl takviminde dini günlerin tarihleri net olarak bildirilmiştir. Müslümanlar hangi kandilin ve dini gecenin ne zaman olacağını hazırlanmış olan takvime bakarak görebilirler.

Dini Günler Takvimi

Regaib Kandili

Regaib kandili üç ayların ilk kandili olan mübarek bir kandildir. Diğer kandiller gibi manevi atmosferin bol olduğu rahmet gecesidir. Miladi takvime göre 2020 yılının Regaib Kandili 27 Şubat 2020 yılında kutlanacaktır. Bu tarih dini takvime göre Recep ayının ilk cuma gecesi idrak ediliyor. Yani bu sene 2020 yılında Hicri Takvime göre Recep ayının 3’ü Regaib Kandili olarak kutlanacaktır. Manevi ayların ilk kandili olan Regaib Kandili Allah’ın ayı olarak dini kitaplarda geçen Recep ayında kutlanıyor.

Miraç Kandili

Miraç Kandili dini günler içerisinde Regaib Kandili gibi özel bir kandil gecesidir. Miladi Takvime göre 21 Mart Cumartesi günü kutlanacak olan kandil gecesidir. Müslümanların dini günlerin tarihlerini baz aldığı gün ise Recep ayının 27’inci gecesine denk geliyor. Miraç; kelime anlamı olarak merdiven anlamına gelir. Miraç gecesinin önemi Peygamberimizin Mescidi Aksa’dan Mescidi Haram’a oradan da Allah’ın huzuruna çıktığı gecedir. Bu miraç olayı Kuran-ı Kerim’in İsra Suresinin 1’inci ayetinde bahsedilmektedir. Kıymetli ve önemli bir gecedir. Duaların kabul olduğu gecelerden bir kandil gecesidir.

Berat Kandili

Berat Kandili Müslümanların üçüncü kandili olan mübarek bir gecedir. Miladi Takvime göre tarihi 07 Nisan 2020 Salı gününe denk geliyor. Hicri Takvime göre ise, Şaban ayının 14’üncü gecesi oluyor. Arapça lugatta Berat’ın kelime anlamı temize çıkmak demektir. Berat Kandili gecesi sadece Allah’ın bildiği ve kulların bilmediği olayların melekler tarafından kayıt altına alınması gibi bir özelliğe sahiptir. Çok kıymetli olan kandil gecelerinden bir tanesidir. Her elini açanın duasının kabul edeceği bu geceyi takvimlerden kontrol edilerek unutulmaması ve not edilmesi gerekiyor.

2020 Dini Günler

Kadir Gecesi

Kadir Gecesi Müslümanlar için bin aydan daha değerli olan çok kıymetli bir gecedir. Ramazan ayının içeresinde bulunan Kadir Gecesi dini takvime göre Ramazan ayının 27’inci gecesine denk geliyor. 2020 yılının Miladi Takvimine göre Kadir Gecesi 19 Mayıs 2020 olarak belirlenmiş durumdadır. Her ne kadar Ramazan ayının 27’inci gecesi Kadir gecesi olarak idrak edilse de bu tarih çok net değildir. Çünkü bazı hadisi şeriflerde Peygamberimizin Kadir gecesini Ramazan ayının son on gününün tek gecelerinde arayın buyurduğu ifade ediliyor. Ama bazı kaynaklardan yola çıkarak İslam alimleri bu geceyi Ramazan ayının 27’inci gecesi olduğunu bildiriyorlar.

Mevlit Kandili

Mevlit Kandili peygamberimizin doğumunu ifade eden bir kandildir. Miladi 28 Ekim 2020 yılına isabet eden kandildir. Dini takvime göre ise Rebiyülevvel ayının 11’inci gecesine denk gelen ve kutlanan kandil gecesidir.

Özel günler, tatil günleri, seyahat ve daha fazlası https://blog.mavirotatour.com/ için adresini ziyaret et.
Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close