Vize

2023’de Türk Vatandaşlarına En Kolay Vize Veren Ülkeler 

Türkiye’nin bir tarafında Batı Avrupa, bir tarafında Balkan ülkeleri, diğer yanda İran gibi dikkat çekici kültürlere ev sahipliği yapan ülkeler var. Bu kadar avantajlı bir coğrafi konuma sahip bir ülkenin vatandaşları ise çok sayıda ülkeye kısa bir uçuşla gidebiliyoruz. Bu yakınlık, en çok Avrupa seyahatlerinde kolaylaştırıcı hale geliyor. Öte yandan vize gerekliliği gibi bürokratik süreçler, bu seyahatleri zorlaştırabiliyor. Bu noktada 2023’de Türk vatandaşlarına en kolay vize veren ülkeler belirlenerek söz konusu ülkelere seyahat planlamak mantıklı bir seçenek. 

Kolay vize veren ülkelerin vize başvuru işlemlerini daha yakından öğrenerek işe başlayabilirsiniz. Bu ülke vizelerinin neyi kapsadığını bilmek yurt dışı seyahatlerinin ilk adımı olabilir. 

Vize Almanın Zorunlu Olduğu Ülkeler

Avrupa kıtasında içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu 64 ülkenin toprağı bulunuyor. Öte yandan Türkiye, Avrupa Birliği’ne üye olan devletler arasında yer almıyor. Bu nedenle vizesiz seyahat kapsamında değil. Bu noktada pasaportunuzun rengi büyük bir önem teşkil ediyor. Ülkenin büyük bir çoğunluğunun sahip olduğu bordo pasaport içinse çoğu Avrupa ülkesi vize alma şartı koyuyor. Schengen vizesi gereken ülkeler arasında Almanya, Fransa, İtalya gibi en çok merak edilen Avrupa ülkeleri yer almaktadır.

Dünya genelinde ise yeşil pasaport sahibi olsanız bile vizesiz giremeyeceğiniz ülkeler mevcut. Birleşik Krallık, Meksika ve pek çok Afrika ülkesinde pasaport rengi fark etmeksizin vize zorunluluğu bulunuyor. 

Vize Almak Kolay mıdır? 

Neredeyse her devlet kendi yasalarına özgü bir vize süreci işletiyor. Bu noktada uluslararası ilişkiler ve devletler arasındaki ikili antlaşmalar temel belirleyici olmakta. Hal böyle olunca vize almak kolay mı sorusunun cevabı her ülke için farklılık gösterebilir. Örneğin Birleşik Krallık pasaport rengi fark etmeksizin zorlu bir bürokratik süreç işletirken İsrail vizesi almak çok daha kolay olabiliyor. Avrupa Birliği ülkelerinde ise Schengen vizesi ile birliğe üye ülkeler arasında rahatça geçiş yapabilirsiniz. Fakat bu vizenin verilmesi sürecinde kişisel özellikleriniz ön plana çıkmakta. Mesleğiniz, yaşınız gibi etmenler vize alma sürecini doğrudan etkileyebilmekte. 

Kolay Vize Alma Yolları Nelerdir? 

Vize başvurusu, pek çok kişi için meşakkatli bir süreç olabiliyor. Kimi ülkeler vize için konsolosluk başvurusu beklerken kimileri ise online başvuru ile yürütülüyor. Bunun yanı sıra, Letonya gibi ülkelerin vizesi için aracı şirketler kolaylaştırıcı olurken İngiltere vizesinde yetkili aracıyı bulmak oldukça zor. Bu durumda başvurunun nereye yapılabileceği bile başlı başına bir araştırma gerektiriyor. 

Vize başvurusunun bir diğer zorlu noktası ile gerekli belgelerin tespiti ve eksiksiz bir şekilde toplanması. Başvurulan vizenin süresi ve amacı, vize için gereken belgeleri doğrudan etkiliyor. Hangi vize tipi için hangi evraklara ihtiyaç olduğu konusu ciddi bir bilgi düzeyini zorunlu kılmakta. Tüm bunlar dikkate alındığı zaman vize almanın en kolay yolu yurt dışı turları oluyor. Bu şekilde tur firmasının deneyimli ekibi sizin için bürokratik süreci oldukça kolay hale getiriyor. Kolay vize alma ve seyahat planının sizler için belirlenmesi, tüm tatilinizi daha keyifli kılacak bir unsur. 

2023’de En Kolay Vize Veren Ülkeler

Son zamanlarda en kolay vize veren ülkelere yeni yerler eklendi. Bu doğrultuda seyahat planlarınızı çeşitlendirme şansınız var. En kolay vize veren ülkeler;

 • Romanya,
 • İsrail,
 • Birleşik Arap Emirlikleri,
 • Lüksemburg gibi görülmeye değer ülkeler. 

Aynı zamanda Almanya gibi Avrupa Birliği üyelerine giderken de vize almak kolaylaştı. Bu noktada dikkatli bir başvuru süreci yürüterek seyahatinizi planlamanız mümkün. Aynı zamanda güvenilir bir tur firması ile tüm bu bürokratik zorluğu aşarak rahatça vize başvurusu yapabilirsiniz. 

2023’de Türklere En Kolay Vize Veren Avrupa Ülkeleri Hangileridir? 

En kolay vize veren Avrupa ülkeleri her yıl değişkenlik gösterebilir. Ülkelerin hem iç siyaset kararları hem de uluslararası alanda gelişen değişiklikler vize alma sürecini etkileyebiliyor. Bu nedenle seyahatinizi planladığınız dönemde güncel olarak kontrol etmeniz gereken bir durum söz konusu. Öte yandan, genel olarak ve uzun yıllardır Türklere kolay vize verdiği bilinen ülkeler mevcut. Bu noktada büyük bir olasılıkla bu ülkelere girişiniz daha kolay olabilir. En kolay vize veren Schengen ülkesi listesinde;

 • Bulgaristan,
 • Almanya,
 • Yunanistan, 
 • Hırvatistan,
 • Avusturya,
 • İtalya yer alıyor. 

Özellikle Bulgaristan ile Türkiye arasında yoğun bir turizm geçişkenliği mevcut. Buna benzer olarak özellikle yaz mevsimlerinde Yunan adalarını ziyaret eden çok sayıda Türk vatandaşı bulunmakta. Denkleme coğrafi yakınlık da eklendiği zaman, Yunanistan ve Bulgaristan iyi birer tatil seçeneği olarak karşımıza çıkıyor. 

En Kolay Vize Alan Meslekler Hangileridir? 

Vize alma sürecinizde düzenli geliriniz ve düzenli bir iş sahibi oluşunuz önemli bir yer teşkil etmekte. Bu durumun en önemli nedenlerinden biri, vize süresi dolduktan sonra vize sahibi kişinin vatandaşı olduğu ülkeye dönmek zorunda olması. Örneğin kısıtlı bir tatil süresi olan devlet memurları bu noktada pek çok ülke tarafından güvenilir bulunuyor. Bu noktada hangi işi yaptığınızdan ziyade stabil bir çalışma durumunuz olması ön planda tutulmakta. Hal böyle olunca devlet memurlarına vize çıkması büyük oranda kolaylaşıyor. Öte yandan yüksek gelirli olduğu bilinen;

 • Yazılım,
 • Doktorluk,
 • Diş hekimliği, 
 • Mühendislik gibi sektörlerde çalışan kişilerin de vize alması daha kolay olabiliyor. 

Mesleğin vizeye bir diğer etkisi ise yurt dışı gezintilerini zorunlu kılan işler bulunması. Örneğin, moda alanında çalışan birinin Paris Moda Haftası için Fransa vizesi alması daha kolay olabilir. Benzer şekilde bir yazarın yurt dışında imza günleri olması vize almasını büyük oranda kolaylaştırır. Bu şekilde meslek fark etmeksizin vize almanız kolay olabilir. 

Türkiye’de Çalışan Öğretmenler Kolay Vize Alabilir mi?

Türk vatandaşları arasında, en kolay vize alabilen gruplar içinde öğrenciler ve öğretmenlerin yer aldığı biliniyor. Öyle ki, öğrencilerin hem tatil amaçlı hem de çeşitli öğrenci değişim programları ile yurt dışını ziyaret etmesi olağan hale geldi. Benzer bir durum öğretmenler için de geçerli. Türkiye’de çalışan öğretmenler kimi zaman proje ve okul gezileri için kimi zaman ise sadece tatil amaçlı kolayca vize alabilmektedir. Fakat bu durum devlet okullarında çalışan öğretmenler için büyük oranda daha kolay hale geliyor. Öyle ki, devlet memuru olarak çalışan öğretmenler yeşil pasaport avantajından yararlanabiliyor. Böylece pek çok Avrupa ülkesini vizesiz olarak ziyaret edebiliyor. 

Avrupa ülkelerinin yanı sıra öğretmenlere Schengen kapsamı dışında kalan ülkeler de kolay vize veriyor. 

Emekliler Kolay Vize Alabilir mi? 

Emekliler için vize almak, belirli unsurlara göre değişebilir. Örneğin, son 5 yıl içinde Schengen vizesi alarak Avrupa’ya gitmiş olan emeklilere oldukça kolay şekilde tekrar vize çıkabiliyor. Bunun yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri ya da Birleşik Krallık gibi ülkelerin vize başvurusunda bu durum değişkenlik gösterebilmektedir. 

Emekliler için vize başvurusunda meslek grubu ayıran ülkeler olduğu gibi emeklilik belgesini ve emekli maaşını yeterli bulan devletler de mevcut. Öte yandan bir tur aracılığı ile geziye giden emekli kişiler için tur firması kolaylıkla vize alabilir.  

Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close