Gezi RehberiVize

En Zor Vize Veren Ülke: Çekya

Başvuranlar bilir, Çekya vize işlemlerinde çıkardığı zorluklar ile bilinir. Schengen başvurunuz sırasında sizden istenilen evrakları eksiksiz ve nizami bir şekilde teslim etmeniz gerekmektedir. Her şeyi gerektiği gibi hazırlasanız bile Çekya ziyaretçilerine çıkardığı zorluklarla tanınıyor.

Çekya, Orta Avrupa’nın en güzel ve güzide ülkelerinden biri. Aslen Slav olan Çekler, 1993 yılında Çekoslovakya olan devletlerini Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak ikiye ayırdı. Bu tarihten 10 sene sonra Avrupa Birliği üyesi olan Çek Cumhuriyeti, bugün Avrupa’nın en çok ziyaret edilmek istenen yerlerinden biri. Ancak Çekya’ya gitmek biz Türkler için o kadar da kolay değil.

Çekya Vize Zorlukları

Türk Vatandaşların Çekya Vize İşlemlerinde Yaşadığı Zorluklar

Resmen bir AB vatandaşı olmadığımız için Çekya’ya gitmemizin ilk adımı Çekya Schengen vizesi almamız. Coğrafi olarak bir Avrupa ülkesi olsak da henüz resmen AB vatandaşı olarak sayılmamamız nedeniyle Çekya, Türklere karşı ciddi bir ayrımcılık uyguluyor. Vize verme konusunda özellikle Türklere büyük zorluklar ve bürokratik engeller çıkaran Çekyalı memurlar, vize vermemek adına adeta “deveye hendek atlatıyor.”

Bürokratik Engeller

Evrak işlemleri vize verilmemesi için uygulanan yolların başında geliyor. Örneğin evlisiniz ve eşiniz AB üyesi bir ülkenin vatandaşı. Eşiniz yabancı bir ülkenin de vatandaşı olduğu için, o ülkeye ait evlilik evrakının da orijinalinin alınması ve buraya getirilmesi gerekiyor. Eşinizin AB üyesi bir ülkenin vatandaşı olduğu bir durumda, sadece Prag’a gitmeniz için onun memleketi olan ülkeye gidip evrak almanız, sonra Türkiye’ye dönüp yeniden Prag’a gitmeniz gerekiyor. Yani Çekya Schengen’i almak için Schengen ile bir memleket turu yapıp İstanbul’a dönerek yeni başvuru yapmanız gerekiyor. Yukarıda örneğini verdiğimiz durum yaşanılmış bir durum olup, Çekya yetkililerinin çıkarttığı engellerden sadece bir tanesidir.

Daha Önce Aldığınız Vizeler Anlam İfade Etmiyor

Özellikle Kanada, ABD, Kanada, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi ülkelerin daha önce seyahat yaptığınız ülkelerle ilgili yaptığı araştırmalara göre vize vermesi durumu, Çekya için asla işlemiyor.

Daha önce hangi büyük ülkeden vize almış olursanız olun Çekya için bu durum bir anlam ifade etmiyor ve sayfaları vize ile dolu olan ve belki de sayısını bile hatırlamayacağınız kadar eskittiğiniz pasaportlarınızı umursamıyor. Bir seyyah bile olsanız Çekya için yeterli olamayabilirsiniz.

Her Şeyi Bilmeniz Gerekiyor

Bazen uzun saatler boyu sıra bekleyerek almak istediğiniz o Çekya vizesi kuyruğunda sıra size geldiğinizde başvurunuzun reddedilmesi işten değil. Neredeyse kabul edilme ihtimalinin bile bulunmadığı vize başvurusunda en ufak detaylar bile ince ince takip ediliyor.

Örneğin bir dilekçe ile çözülebilecek seyahat sigortası konusu, normalde seyahat edileceği gün kadar yaptırılırken, Çekya’da gidişin bir gün öncesinden başlayıp, dönüşün bir gün sonrasında bitmesi gerekiyor. Lütfen siz de yaptığınız başvurularda bu ayrıntıya dikkat edin.

Çekya Vize başvurusu yapmak ve bilgi almak için mavirotatour.com/vize adresini hemen ziyaret et!

Çek Cumhuriyeti Vize İşlemleri

Çekya’ya Gitmemek için Nedenler

Çekya gerçekten de dışarıdan bakıldığında, tarihi eserleri ile çevre düzenlemesi ile romantik, tarihi ve kültürel bir ülke olarak görülebilir. Buna rağmen Çekya seyahatinizde dikkat etmeniz gereken birçok unsur bulunuyor. Eğer Çekya vizesine başvuru sırasında yukarıda yazdıklarımız henüz sizi ikna etmediyse, bir de İngiltere’nin seyahat uyarısını okuyun.

“Çekya Avrupa’da para dolandırıcılıklarının en çok yaşandığı ülkelerden biri. Özellikle döviz bozdurduğunuz zaman kur farkından dolayı kazıklanmanız oldukça muhtemel.

Çekya’da yaşanan bir diğer dolandırıcılık ise sahte para dolandırıcılığı.  Özellikle döviz bürolarındaki makas aralığının geniş olması nedeniyle ara sokaklara açılan bu sözde seyyar bozdurucular, yanınıza yaklaşarak sizi parayı kendilerinizde bozdurmaya ikna ediyor, gerçek paraları elinizden alarak size sahte paraları veriyor.

Yan kesicilik Çekya’da oldukça sık görülen bir suç. Sokakların en yoğun ve en çok yaşanan suçlarından biri olan yan kesicilik, her turistin karşılaştığı bir durum. Cüzdan çalma, çantayı boşaltma, saat, telefon hırsızlığı gibi yöntemlerin oldukça fazlasıyla yaşandığı yan kesicilik tipleri, turistlerin korkulu rüyası.

Kredi kartlarının çalınması, çoğaltılması ya da kopyalanması da en çok yaşanan dolandırıcılık yöntemlerinden biri.”

Vize başvurusu ve vize işlemleri hakkında merak ettikleriniz için blog.mavirotatour.com/vize/ tıklayın!

 

Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close