Gezi RehberiTatil GünüYeme - İçme

Fransa’nın Liman Kenti: Marsilya

Fransa’nın en eski şehri olarak bilinen Marsilya, 2600 yıl öncesine dayanan tarihi ve muhteşem liman manzaraları ile mutlaka görülmesi gereken Avrupa şehirleri arasında. Muhteşem sahilleri, eşsiz limanları, güneşli iç ısıtan havaları ve tarihi kökleri ile herkesi etkisi altına alabilecek bir şehir. Hiçbir yerini gezmeseniz bile bir durup şehre baktığınız zaman mükemmel mimarisi ve sahilleri sizi büyüleyecek. Fransa’nın Paris’ten sonraki ikinci büyük şehri olmasının yanı sıra limanlarıyla Akdeniz’in en gözde şehirlerinden biri aynı zamanda.

Marsilya Gezi Rehberi

Gerek doğası gerekse de mimarisi ve tarihi yapısıyla her dönemin gözde şehirlerinden biri olan Marsilya, her zaman ziyaretlerinize açık. Yalnızca tarihi, sanatı, mimarisi, doğası ve limanları için değil; dünyanın en harika mutfağına sahip olduğu için de ziyaret edebilirsiniz. Özellikle deniz ürünlerine bayılanlar için Marsilya adeta bir cennet. Şehrin merkezinde bulunan Vieux Port ya da Eski Liman, şehrin atmosferini hissedebilmek için en ideal yerlerden biri. Üstelik buradaki otantik restoranlara uğrayarak bahsettiğimiz leziz tatları da deneme fırsatı bulabilirsiniz.

Alcatraz olarak bilinen Chateau d’If, şehrin mutlaka görülmesi gereken, 1500’lü yıllardan kalma eski yapılarından biri. Monte Kristo Kontu romanı için de ilham olan bu büyüleyici yapı, sizin için de ilham olabilir. Yanı sıra, Abbaye Saint- Victor de Marseille ve Marsilya Katedrali gibi önemli dini yapıları ziyaret edebilir; MuCEM, Cantini Müzesi, Marsilya Tarih Müzesi gibi şehrin köklerine de inebilirsiniz. Marsilya’yı keşfetmek için en önemli yerlerini ve eserlerini ziyaret etmenin yanı sıra, sokaklarını rastgele dolaşarak arşınlamayı da unutmayın. Marsilya’yı ziyaret etmek her mevsim farklı bir tat verecektir fakat siz yine de planlarınızı istekleriniz ve şehrin koşulları doğrultusunda yapın.

Marsilya’ya Ne Zaman Gidilir?

Bir sahil kenti olan Marsilya’da Akdeniz ikliminin özelliklerinin görüldüğünü söyleyebiliriz. Hem iklimsel özellikleri hem de mükemmel sahillerinden dolayı yaz aylarının turist akınına uğradığını söylemek yanlış olmaz. En soğuk ayları ise tahmin ettiğiniz üzere Aralık- Şubat arasındaki dönem. Fakat bu havalarda dahi şehrin bambaşka bir tadının olduğu aşikar. Ayrıca şehirde Akdeniz iklimi yoğun olarak hissedildiği için güneşli gün sayısı çok daha fazla Fransa’nın diğer birçok şehrine göre. Marsilya, tabii ki her dönem farklı bir etki bırakan bir şehir. Lakin amacınız deniz tatili ise ilkbahar sonu ve yaz aylarını tercih etmenizi öneririz. Daha sakin bir dönemde havalar da iyiyken gezmek isterseniz sonbahar aylarını da tercih edebilirsiniz.

Fransa vizesi hakkında bilgi almak ve başvuru yapmak için mavirotatour.com/vize hemen ziyaret et!

Marsilya‘da Gezilecek Yerler

Paris denilince aklımızda nasıl Eyfel Kulesi canlanıyorsa, Marsilya için de bunun Vieux Port olduğunu söyleyebiliriz. Eski Liman olarak bilinen bu bölgeden deniz, kıyıdaki yapılar, liman ve teknelerin olduğu fotoğraf karelerinin aklınızda canlandığına eminiz. Tam olarak şehrin kalbinde diyebileceğimiz Eski Liman, barları ve deniz ürünleri restoranları için bile gidilmesi görülmesi gereken bir yer. Bizans döneminden kalma Notre Dame de la Garde, Marsilya’nın yüksek noktalarından birine inşa edilmiş. Tarihi, mimarisi ve renkli mermerleri ile ziyaretçilerin dikkatini çeken yerlerden biri. 19. yüzyıldan bu yana varlığını sürdüren ve mozaik işçiliği ile büyüleyen Marsilya Katedrali, listenizin başlarında yerini almalı.

Marsilya Gezilecek Yerler

Mutlaka görmeniz gereken yerler arasında, Alcatraz olarak bilinen Chateau d’If de yer almalı. Yer almalı diyoruz çünkü 1527 yılında inşa edilen bu eski şato, hem görünümü hem de tarihi ve manzarası ile sizi büyüleyeceğinden eminiz. Bir dönem cezaevi olarak da kullanılan bu yapı Vieux Port’a da yakın bir konumda. Pierre Puget tarafından tasarlanan La Vieille Charite, zamanında kentin yoksullarının barınabilmesi için inşa edilmiş. Neo klasik özellikler taşıyan yapı etkileyici ve pek de klasik olmayan bir mimariye sahip. Bu nedenle gidenlerin görüp içini de gezmelerini öneririz. Marsilya’ya gelip de sürekli bahsedilen doğasını yakından görme fırsatını Calanques National Parkı ile bulabilirsiniz. Uçurumları, kayalık plajı, sakin koyları ve ormanlık yapısı ile kesinlikle görülmeye değer.

Marsilya’da Ne Yenilir?

Bir liman kenti olmasından dolayı Marsilya, tahmin edebileceğiniz üzere tadını yıllar geçse de unutamayacağınız deniz ürünlerine sahip. Rastgele girdiğiniz bir restorandan dahi mutlu ayrılabileceğinizi söyleyebiliriz. Tatmanız gereken lezzetlere gelirsek, ilk sırada Bouillabaisse olarak adlandırılan dünyaca ünlü deniz mahsullü çorbalarından söz edebiliriz. Marsilyalıların sık sık akşam yemeklerinde tercih ettiği bir yemek olan Bourride de aynı şekilde bir deniz ürünleri yemeği. Balık yahni olarak Türkçeleştirebileceğimiz bu lezzette karides, pisi balığı gibi malzemeler bulunuyor. Aioli Marseillais ise hafif bir yemek olmakla beraber içeriği değişebiliyor. Genellikle sebzeler ve balık ya da kabuklu deniz mahsulleri ile sunulmakta. Lezzeti ise son derece yerinde.

Alkollü içeceklere gelirsek bu konuda Marsilya’nın üç farklı favorisi var. Bunlardan ilki Pastis olarak adlandırılan bir çeşit rakı. Genellikle yemekten sonra tüketilmekle beraber sarı renkli bir yapıdadır. Bir diğeri  içecek ise Fransa’nın genelinde olduğu gibi roze şarap.  Son olarak da yerel biralarının denenmesini önerebiliriz. Restoran önerilerimiz ise Le Grain de Sel, Le Cafe des Epices, Le Table ve harika bir Bouillabaisse için Chez Michel.

Marsilya’dan Ne Alınır?

Birçok Fransız şehrinde olduğu gibi, ülkenin ikinci büyük şehri olan Marsilya’da da alışveriş için alternatif bol. Hediyelik almayı düşünüyorsanız en meşhur ürünlerinden olan Marsilya sabununu önerebiliriz. Özellikle de lavantalı olanları… Marsilya’yla özdeşleşmiş olan lavantalı her türlü ürünü alabilirsiniz aslında. Yanı sıra, tamamen el işçiliğine dayanan ve topraktan üretilen Santons olarak adlandırılan minik figürlerden de satın alabilirsiniz. Ayrıca tıpkı lavanta gibi, Marsilya’nın simgelerinden olan ağustos böceği içeren hediyelik ürünler de iyi bir seçenek olabilir. Ek olarak, roze şarap, Pastis, keçi peyniri, dondurulmuş deniz ürünleri veya Navettes de Marseille adındaki bisküvisinden alabilirsiniz.

Marsilya Tatili

Marsilya’da Eğlence & Aktivite

Marsilya, gece hayatı eğlencesinde de önemli bir yere sahip. Hemen Eski Liman’ın yakınında bile birçok bar ve bistro bulabiliyorsunuz. Dilerseniz vaktiniz de varsa, bir gece eğlenmeye çıkabilir, Marsilya’nın yüzünü bir de gece görebilirsiniz. Diğer yandan, şehirdeki güzel kafelerden birine oturup roze şarabınızı yudumlayarak anın tadına da varabilirsiniz. Bu muhteşem sahil kentinde turlarla tekne gezisi yapmamak da olmaz tabii. Şehre bir de bu açıdan bakmak isterseniz, limandan kalkan teknelerden birine binebiliyorsunuz. Klasik bir Fransız kenti olarak şehirde birçok mağaza ve alışveriş merkezi bulunuyor. Gerek standart mağazalardan gerekse de özel üretim yapan yerlerden dilediğiniz gibi alışveriş yaparak da kendinizi mutlu edebilirsiniz.

Marsilya’da Nerede Kalınır?

Marsilya’daki birçok otel arasından tercih yaparken konuma dikkat etmeyi unutmayın. Konaklama için şehirde Eski Liman ve La Corniche bölgelerini tavsiye edebiliriz. Eğer metro istasyonuna yakın olsun ve Eski Liman bölgesinde bulunsun istiyorsanız ilk önerimiz Ibis Marseille Centre olacak. Aynı şekilde Eski Liman’a yakın olan bir diğer opsiyon ise Holiday Inn Express Marseille Saint Charles. Bahsettiğimiz her iki otelde diğer seçeneklere göre daha uygun oda fiyatlarına sahip. Diğer yandan biraz daha lüks bir otel arayışındaysanız liman manzaralı Sofitel Marseille Vieux- Port’u ve Radison Blu Hotel Marseille Vieux Port’u önerebiliriz.

Fransa Otelleri Erken Rezervasyon için mavirotatour.com/otel Hemen Ziyaret Et. Büyük İndirim Fırsatlarını Kaçırma!
Merak Ettiğiniz Şehirlerin Gezi Rehberleri için blog.mavirotatour.com/gezi-rehberi/ Adresini Hemen Ziyaret Et!
Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close