FuarlarKongreler

Fuar ve Kongrelerde Alınan Koronavirüs Önlemleri

Yurt içi ve yurt dışında fuar ve kongreler için alınan önlemleri, fuar turizminde dikkat edilmesi gerekenleri ve daha fazlasını sizler için derledik. Keyifli Okumalar:)

Covid-19 dünyada bilinen diğer ismiyle Koronavirüs salgını, ilk günden bu yana birçok fuarın, kongrenin, seminerin ve ticari faaliyetlerin durmasına sebep oldu. Özellikle yurt dışı fuar ve yurt dışı kongre takvimi bu süreçte tamamen durdu. Virüs korkusu sebebiyle peş peşe iptal edilen fuar ve kongreler şimdilerde yeni normal hayat kapsamında tekrardan planlanıyor. Organizasyon şirketleri, ticari kuruluşlar, fuar ve kongrelere ev sahipliği yapacak olan isimler sıkı önlemler alıyor. Koronavirüs önlemleri dünya genelinde insanların faaliyetlerini sürdürebileceği güvenlikte şekillendiriliyor. Yaş sınırları, maske – siperlik – eldiven kullanımı, sosyal mesafe kuralları yurt içi, yurt dışı kongre ve fuarları daha güvenli hale getiren önlemler arasında yer alıyor.

Yurt Dışı Fuar Turları

Yurt İçi Fuar ve Kongrelerde Alınan Tedbirler

Türkiye, Koronavirüs vakalarıyla ilgili hızlı önlem alan ülkelerden biri olarak salgını kontrollü yönetiyor. Birçok fuar, seminer, kongre, festival ve benzeri etkinlik iptal edildi, ertelendi. Normalleşme sürecinde ise her şeyin yine kontrollü, bakanlığın açıkladığı kurallar çerçevesinde ayarlanıyor. Yurt içi fuar, seminer gibi etkinliklerde öncelikli kural sosyal mesafeye dikkat oluyor. Fuarlarda giriş ve çıkışların tek bir noktadan yapılmasına ya da her iki noktada da dezenfektan, ateş ölçme işlemlerinin gerçekleştirilmesine dikkat ediliyor. Bu kapsamda özetle yurt içi fuar etkinliklerinde Koronavirüs önlemleri şöyledir;

 • Fuar alanına girişlerde yoğunluğa göre hazır bekleyen görevli personeller fuara her gelen kişinin ateşini ölçecektir.
 • Fuar alanına giriş öncesinde ateşi ölçülen her konuk daha sonra dezenfektanla dezenfekte edilecektir.
 • Fuara giriş yapan her konuğun maske takması zorunlu kılınacaktır. Maskesiz gelenler fuar girişindeki maskelerden satın alabilecektir.
 • Fuara giriş yapanlar Koronavirüs tehlikesi nedeniyle sosyal mesafe kurallarına göre düzenlenmiş alanlarda gezinebilecektir.
 • Yurt içi fuar etkinliklerinin hepsinde stantlar belli bir mesafeye göre konumlandırılacaktır.
Ertelenen yurt içi ve yurt dışı fuar takvimleri belli oldu. İncelemek için blog.mavirotatour.com/yeni-fuar-takvimleri/ hemen tıklayın!

Yurt Dışı İş Gezileri

Yurt Dışı Fuar ve Kongrelerde Alınan Tedbirler

Yurt dışı kongre takvimleri yayınlanmaya başladı. Koronavirüs önlemleri yurt içi ve yurt dışı seyahatlerde sıkı şekilde uygulanmaya devam edecek. Dünyanın her yerinden katılım sağlanan yurt dışı kongre programlarında kurallar ekstra sıkı uygulanacak. Yurt dışı kongre programları için alınan Koronavirüs önlemleri şöyledir;

 • Koronavirüs önlemleri havaalanında başlayacak. Havaalanına giriş yapan her yolcu için temel korona virüs prosedürü uygulanacak: Ateş ölçme, dezenfektan sıkma, maske takılmasının sağlanması şeklinde.
 • Kongrenin yapılacağı ülkeye girişte yine uçaktan inen her yolcunun ateşi kontrol edilecek, maske takma zorunluluğu devam ettirilecek, dezenfektan uygulaması sürdürülecek ve en önemlisi sosyal mesafe kuralına uyum sağlanacak.
 • Koronavirüs kısa sürede hızla bulaştığından sosyal mesafe en önemli kural şu an. Yurt dışı kongre programlarında kongre binasının girişinde tıpkı fuar alanlarında olduğu gibi giriş ve çıkış noktaları kontrol altında tutulacak. Ziyaretçiler girerken ve çıkarken dezenfekte edilip, ateşi ölçülecek.
 • Yurt dışı programlarında risk büyüdüğünden kongre süresince görevliler alanda dolaşarak dezenfektan işlemlerini sürdürecek.
Ertelenen yurt içi ve yurt dışı kongre takvimleri belli oldu. İncelemek için blog.mavirotatour.com/yeni-kongre-takvimleri/ hemen tıklayın!

CIRSE Barcelona 2019

Fuar Turizminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fuar, kongre, seminer ve benzeri tüm etkinlikler seyahat etmeyi gerektiren programlardır. Yurt içi ve yurt dışı seyahatlere zemin hazırlayan programlara katılımınız zorunluysa dikkat etmeniz gereken unsurlar şöyle olmalıdır;

 • Sosyal Mesafe: Pandemi sürecinde en önemli ve sürekli hatırlatılan şey sosyal mesafe kurallarına uyulmasıdır. Gittiğiniz her yerde bilhassa kongre ve fuar etkinliklerinde yanınızdaki kişilerle aranızda belli bir mesafe olmasına dikkat edin.
 • Dezenfektan: El temizliği Koronavirüs salgınındaki temel kişisel önlemdir. Virüsler su ve sabunla yıkanan ellerde tutunamıyor, iç organlara erişemiyor. Ellerinizi sık yıkamalı, yıkayamadığınız alanlarda ise dezenfektan kullanmalısınız. Yurt dışı kongre ve fuar ziyaretlerinizde girişlerdeki dezenfektanlardan sıkın ve mümkünse çantanızda seyahat boy dezenfektan taşıyın.
 • Maske & Eldiven: Maske takmak neredeyse zorunlu hale getirildi. Açık alanda maske zorunluluğu bulunmuyor ancak kapalı alanlarda takmak zorundasınız. Maskenizi takarken burnunuzu açıkta bırakmamaya özen gösterin. Maskeyle birlikte mümkünse eldiven kullanın. Bilim kurulu sürekli eldiven takmayı önermiyor. Bu süreçte sadece fuar, kongre, seminer gibi toplu alanlarda kısa süreli eldiven kullanabilirsiniz.
 • Yüzünüze Dokunmayın: Ellerinizi düzenli olarak dezenfekte etseniz bile yüzünüze, gözlerinize sakın dokunmayın. Temas ve solunum yoluyla çok hızlı bulaşan Koronavirüs, yüzünüze dokundukça vücudunuza yerleşir.

Koronavirüs önlemleri her yerde alınıyor, alınmak zorunda. Fuar turizmi kapsamında gideceğiniz yerlerde sıkı bir önlemin olmaması halinde ekstra dikkatli olmaya çalışın. Örneğin yanınızda maske, eldiven, dezenfektan, ıslak mendil, şişe su, peçete ve çöpleriniz içinse minik bir poşet bulundurabilirsiniz. Ne kadar az insan ve yüzey teması olursa virüsten korunmanız o kadar başarılı olur.

Yurt içi, yurt dışı fuar ve kongre turları hakkında bilgi almak için 444 8 305‘i Hemen Arayın!
Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close