HaberlerUçak Bileti

Havacılık ve Uçuş Terimleri

Ulaşım aracı olarak havayolunu kullanacaksanız, birtakım terimlere de aşina olmalısınız demektir. Diğer ulaşım araçlarından farklı olarak havayolu, çok daha komplikedir.

Uçak Yolculuğu Yapan Kişilerin Bilmesi Gereken Terimler

İlk defa uçak yolculuğu yapan kişilerin hangi havacılık kavramının neyi ifade ettiğini ya da uçuş süreci boyunca nelerle karşılaşabileceğinizi iyi bilmeniz gerekiyor. İşte aşina olmanız gereken bu kavramlardan birkaçı:

No Show

Havacılıkta No Show nedir? No Show terimi, hem havayolu ulaşımında hem de konaklama alanında karşılaşabileceğiniz bir anlama sahip. Eğer daha önce uçak biletiniz için bir rezervasyon yaptırdıysanız, bu işleminizden sonra, bilet hakkınızı kullanamayacaksanız iptal etmeniz gerekir. Fakat herhangi bir bilgilendirme yapmadan bu hakkınızdan vazgeçerseniz de firmanın sizden hizmet ödemesi talep etmesi mümkün hale gelir. Ya da var olan gidiş – dönüş tüm uçuşlarınızın iptaline karar verilebilir. Buna da kısaca, uçuş hakkının kullanılmaması (No Show) denilmektedir.

Havacılık Terimleri

Overbooking

Birçok kişinin karşı olduğu bu uygulama, IATA tarafından belirlenmiş belli kurallar çerçevesinde havayolu firmaları tarafından uygulanıyor. Peki, tam olarak nedir bu havacılıkta overbooking? Overbooking, çifte rezervasyon anlamına gelen; bir koltuğun birden fazla kişiye satılması durumudur. Temel mantığı ise uçaklardan en iyi şekilde verim alarak boş şekilde gitmesini engellemek. Bu yüzden uçuşların türüne göre yıl içerisinde verilen yolcu firelerinin durumuna göre belli sayıda overbooked yapma hakkı bulunuyor. Check- in yapsanız dahi böyle bir durumla karşılaşmanız olağan. Bu yüzden havayolu firmaları, ilk etapta sizi farklı bir yere yerleştirmeyi deniyor; aksi bir durumda da zararınızı karşılamak için tekliflerde bulunuyor.

Online Check-in

Satın almış olduğunuz uçak bileti için, firmanın web sitesi üzerinden koltuk seçmenizi sağlayan bir özelliktir. Kullandığınız firmaya göre, uçuşa ne kadar süre kala bu işlemi yapabildiğiniz değişkenlik göstermektedir. Genellikle en erken 24 saat öncesinden yapabiliyorsunuz.

Bilet Sınıfları

Uçak biletleri, sahip olduğu imkana ve fiyatına göre değişiklik gösterir ve çeşitli sınıflara ayrılır. Genel itibariyle bunlar promosyon, ekonomik ve business / VIP bilet şeklindedir. Promosyon bilet, hava yolu firmasının yapmış olduğu kampanyalar doğrultusunda satılan ve iadesi mümkün olmayan bir bilet türü. Ekonomik bilet ise, fiyat açısından Business’a göre daha uygun olan ve esnek sınıf olarak tanımlanan bir bilet sınıfı. Son olarak Business ise VIP olarak da tanımlanan daha fazla ulaşım içi imkana sahip olan üst sınıf yolcu biletidir. Ayrıca havayolu firmanıza göre sizlere bu biletler kapsamında sunulan imkanlar da değişiklik gösterecektir.

Ön Rezervasyon

Bu opsiyon, her uçuş için olmasa da, firmanın belirlemiş olduğu tarihe kadar sizin için rezerve edilmesini sağlayan bir sistemdir. Sizin için bekletilmesini istediğiniz bir sefer için ön rezervasyon opsiyonunu kullanabilirsiniz. Özellikle kesinleşmemiş seyahatlerinizde ya da kararsız kaldığınız durumlarda işe yarayan bir özellik olduğunu söyleyebiliriz. Tabii, bu özelliğin belli bir geçerlilik süresi var. Bu süre sonuna kadar işleminizi tamamlamazsanız sistem tarafından otomatik şekilde biletiniz iptal edilecektir.

Uçak biletlerinde uygun fiyat ve erken rezervasyon fırsatlarını kaçırma. mavirotatour.com/ucak-bileti hemen ziyaret et!

Uçuş Terimleri

İndirimli Bilet

Bahsetmiş olduğumuz bilet sınıflarından ayrı olarak bir de indirimli bilet kavramı bulunuyor. Bu bilet türü, özel bir durumu ya da statüsü olan yolcular için geçerlidir. Belirtilen niteliğe sahip kişilerin bilet türlerini, belirtilen fiyatların altından almalarına olanak tanınır. Havayolu firmasına göre indirimli bilet şartları değişkenlik gösterse de; çocuk, öğrenci, engelli, gazi, şehit yakını, bebek, yaşlı, basın, asker gibi statülere uygun kişiler için indirim uygulanabilmektedir.

Bagaj Hakkı

Seyahatlerinizde yanınızda götürebileceğiniz, yolcu başına belli kg’larda bagaj hakkı bulunmaktadır. Uçuş türü, destinasyon noktası, havayolu firması ve biletin niteliğine göre bagaj hakkı değişkenlik gösterebilmektedir. Size tanımlanan bagaj hakkının aşılması durumunda ek ücret ödeyerek ek bagaj hakkı alabilirsiniz.

Ucuz uçak bileti nasıl alınır? Öğrenmek için blog.mavirotatour.com/ucak-bileti-nasil-ucuza-alinir/ adresini ziyaret et!
Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close