Uçak Bileti

Havayolu Şirketlerinin Aldığı Önlemler

Koronavirüs salgını kontrol altına alındıkça vaka sayısı azalmaya başladı. Vakaların azalması, uçak seferlerinin artırılmasına, seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasına zemin hazırladı. Havayolu firmaları, ülkelerin sınırlarını açmasını beklerken boş durmuyor. Havayollarında alınan önlemler artırılıyor. Firmalar, seyahatlerin güvenli ve sağlıklı olması amacıyla bakanlıkların ve ülkelerin açıkladığı virüs önlemlerine uymakla birlikte kendi önlemlerini alıyor. Havayolu şirketlerinde alınan önlemler yolcuların da içini rahatlatıyor. Sadece havaalanlarındaki önlemler değil uçak içindeki önlemler de dikkatle takip ediliyor. Uçaklarda koronavirüsüne karşı alınan önlemler, yolcuların seyahat kararını olumlu etkileyen unsurlardan.

Peki, havayolları Koronavirüs için ne gibi önlemler aldı? Birlikte inceleyelim.

Havacılık Terimleri

Havayolu Şirketlerinin Aldığı Tedbirler

Havayolu şirketlerinin Koronavirüs devam ettiği sürece uygulayacağı önlemler şimdilik aşağıdaki gibidir. İlerleyen dönemlerde virüsün yoğunluğuna göre bu önlemler gevşetilebilir ya da daha sıkı hale getirilebilir. Havayolu şirketlerinin duyurduğu önlemler şöyledir;

Yolcu Kapasiteleri Azaltıldı

Birçok havayolu şirketi, uçaklardaki yolcu kapasitesini sınırlama kararı aldı. Bu sayede virüsün bulaş hızının yavaşlatılması hedefleniyor. Uçaklarda koronavirüsüne karşı alınan önlemler gayet sıkı ancak yine de sosyal mesafenin uygulanmasına özen gösteriliyor. Bu nedenle yolcu sayısında sınırlamalar uygulanabiliyor.

Uçak Seferleri ve Uçak Sayısı Azaltıldı

Havayolu şirketlerinde alınan önlemler arasında en çok uçak seferlerinin azaltılması dikkat çekiyor. Havayolu şirketleri, tüm filosunu değil belli sayıda uçağını kullanma kararı aldı. Şirket yöneticileri bu kararın hem virüs salgınına karşı bir önlem hem de ekonomik tasarruf için gerekli olduğunu belirtiyor.

Uçuş Bölgeleri Kısıtlandı

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürüyor. Amerika ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde virüs hala en yoğun dönemini yaşıyor. Havayollarında alınan önlemler sürerken şirketler, uçuş bölgeleri konusunda seçici davranıyor. Virüs tehlikesinin yüksek olduğu bölgelere uçuşlar yapılmıyor ya da çok az sayıda sefer düzenleniyor.

Uçak İçi Hizmet Sınırlandırıldı

Yolcuların sağlığını korumak amacıyla uçaklarda koronavirüsüne karşı alınan önlemler arasında servis hizmeti de yer alıyor. Virüs devam ederken uçak içinde paketli yiyecek ve içecekler kullanılacak. Hiçbir şekilde açık yemek, çay, kahve ve benzeri ürün servis edilmeyecek.

Uçak içinde maske takma zorunluluğu getirildi

Havayolu şirketlerinde alınan önlemler hijyen odağında. Uçak şirketleri, yolcuların yanında yedek maske taşıması gerektiğini bildiriyor. Maskelerin 4 saatte bir değiştirilmesi gerektiği ise ayrıca hatırlatılıyor. Uçuş süresince personel dâhil herkesin maske takmasının zorunlu hale getirilmesi planlanıyor.

HEPA Filtre kullanılmaya başlandı

Uçak içerisindeki hava sirkülasyonunun temiz şekilde gerçekleştirilmesinde en etkili filtre HEPA filtrelerdir. Birçok havayolu firması, Koronavirüs önlemleri için HEPA filtre kullanmaya başladı. Bu sistem sayesinde uçak içindeki hava kısa sürede yenilenecek.

Uçak içi hijyeni artırıldı

Yolcuların uçuş boyunca temas edeceği yerlerde hijyen artırılıyor. Uçak içerisinde genel temizlik üst seviyeye çıkarıldı ancak baş üstü koltuk, koltuk koçanları, yolcu masaları eskiye oranla daha sıkı ve daha sık aralıklarla dezenfekte edileceği duyuruldu.

Uçak Bileti almak için hemen 444 8 305 arayın! İndirimli erken rezervasyon fırsatlarını kaçırmayın!

Havacılık Uçuş Terimleri

Oturma Düzeni Nasıl Olacak

Uçuşların yakında başlayacak olmasıyla birlikte uçak içi oturma düzeni nasıl olacak merakı başladı. Havayollarının bu konuda kesin bir kararı olmamakla beraber, oturma düzeninde sosyal mesafenin, hijyenin gözetileceği duyuruldu. Birçok havayolu şirketi, uçaklarda koronavirüsüne karşı alınan önlemler için koltuklar arasına şeffaf seperatör sisteminin uygulanabileceğini bildirdi. Bu süreçte yeni tip uçak koltuğu tasarlanacağı söyleniyor.  Koltukları birbirinden ayıran bir “bölücü” kullanılacağı düşünülüyor. Öte yandan bazı uçak firmaları bir dolu bir boş oturma düzeni uygulamaya karar verdi. Üçlü koltuklarda iki yolcunun arasındaki koltuk mutlaka boş bırakılacak. Uçaklardaki sosyal izolasyon yolcuların kendini sağlıklı hissedeceği şekilde düzenleniyor.

Uçuşların Hijyen ve İzolasyonu

Seyahatlerdeki kısıtlamaların kaldırılması milyonlarca insanı sevindirse de endişeler devam ediyor. Havayollarında alınan önlemler uçak içinde de alınıyor. Uçaklarda koronavirüsüne karşı alınan önlemler neticesinde servisler daha minimal bir hizmete dönüştürüldü. Uçak içerisinde artık ısıtılan ya da o an hazırlanan açık hiçbir yiyecek ve içecek tüketilmeyecek. Paketlenmiş sandviçler, paketlenmiş ürünler ve içecekler tüketilecek. Öte yandan yolcular arasında sosyal izolasyon yine havayolu şirketlerinin gündemini kapsıyor. Bu aşamada birçok fikir tartışılıyor. Koronavirüs süresince yeni koltukların kullanılması, yolcu kapasitesinin azaltılması ve her koltuk arasına bölücüler kullanılarak yolcuların birbirinden izole edilmesi, herkesin maske takması, uçak içindeki filtre sisteminin iyileştirilmesi, kabin personellerinin daha az uçak içerisinde gezinmesi, uçağa binerken ve inerken daha özenli hareket edilmesi gibi birçok önlem alınıyor. Havayolu şirketlerinde alınan önlemler uçak içerisinde sıkı şekilde uygulanmaya devam edecek. Bu önlemlerin riskleri minimize etmede başarılı olması bekleniyor.

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır

Havalimanlarında Alınan Tedbirler

Havalimanları yolcu sirkülasyonunun en yoğun olduğu alanlar. Yolcuların beklemesi, bilet – vize – pasaport – bagaj kontrollerinin gerçekleştirilmesi, havalimanındaki sosyal alanların varlığı Koronavirüs riskini artırıyor. Havayollarında alınan önlemler Koronavirüs tehlikesini absorbe etme amacını taşıyor. Yolcuların sosyal mesafe kuralına uyması için sıra olunan her yerde zemine sosyal mesafe çizgileri ekleniyor. Kafe, freeshop gibi yerler mümkün mertebe kapalı ya da kesinlikle sınırlı sayıda müşteriye sosyal mesafe kuralıyla hizmet veriliyor. Tüm işlemler süresince havalimanında bulunan herkesin maske takması zorunlu kılınıyor. Havalimanlarında ve uçak içinde yolcuların ateşi ölçülerek riskli yolcuların ayrıştırılması planlanıyor.

İndirimli Uçak Bileti almak için https://www.mavirotatour.com/ucak-bileti tıklayın veya 444 8 305 arayın.
Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close