Gezi RehberiTatil Günü

İran’ın Tarihi ve Kültürel Yüzü: İsfahan

İsfahan seyahatine çıkmadan önce mutlaka okumanız gereken bir içerik. Gezi rehberimiz sayesinde yol tarifi sormadan her yere gidebileceksiniz.

İsfahan Gezi Rehberi

Tarihin birçok döneminde önemli devletlere başkentlik yapmış İsfahan, İran’ın da en önemli şehirlerinden biri.  Fars mimarisinin ve kültürünün en güzel etkilerine sahip olan İsfahan, İran’a yolu düşenlerin görmeden dönmemesi gereken bölgelerinden. Görkemli sarayları, dünyanın en güzelleri arasında sayılacak camileri ve tarihi meydanlarıyla İsfahan, İran’ın bambaşka bir yüzü.

Kökeni 11. yüzyıla varan büyük çarşısı, ışıl ışıl ve 1600’lü yıllardan kalma Hacu Köprüsü ve şehrin ortasından geçen Zağros Dağları’ndan doğan Zayende Nehri ile İsfahan’ın ne kadar büyüleyici olduğunu anlatmak mümkün değil. Mutlaka gidip görülmeli. Hem doğal güzellikleri, hem eşsiz tarihi hem de kültürel dokusu ile mükemmel bir yer.

İsfahan

Bir zamanlar dünyanın en büyük şehirlerinden kabul edilen İsfahan, şu an İran’ın en büyük üçüncü şehri konumunda. Geçmişine baktığımızda ise Safevi Hanedanlığı gibi İran topraklarında önemli bir yeri olan bir devletin başkenti olduğunu görüyoruz. Özellikle 16. ve 17. yüzyıllarda, şu an var olan kültürel ve tarihi mirasının birçoğuna sahip olmuş şehrin, hala daha önemli bir kısmını koruması ise mucize. Hem Fars hem de İslami çizgilere sahip yapıları ve eserleriyle, ziyaret edince siz de İsfahan’ın ne kadar önemli bir şehir olduğunu anlayacaksınız.

Dünyanın en değerli meydanlarından kabul edilen Şah Meydanı/ İmam Meydanı, Safevi Dönemi’nin en güzel yansımalarından eşsiz yapısıyla İmam Cami ve kraliyet sarayı olarak da bilinen Ali Gapu Sarayı mutlaka görülmeli. En az sarayları ve camileri kadar ünlü olan köprüleri de unutmamalı. Hacu Köprüsü kadar önemli bir yeri olan Siosepol Köprüsü, Şehristan Köprüsü, Urgan Köprüsü de ziyaret edilmeli. Tüm bu güzelliklere ve bir dönemin tarihine şahit olmak için en uygun zamanda şehri ziyaret ederek tanıklık edebilirsiniz.

İsfahan’a Ne Zaman Gidilir?

İran’ın genelinde olduğu gibi İsfahan da karasal iklimin etkisi altındaki bölgelerden biri. Üstelik kuzeyden esen rüzgarlara uygun bir ortama sahip olduğu için de kışları, iklimin olumsuz etkileri daha fazla olmakta. Özellikle akşam vakitlerinde ciddi soğuklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle, daha kaliteli ve verimli bir zaman geçirmeniz için kış aylarını pek önermiyoruz. Benzer şekilde, yaz ayları da yine mevsimsel özelliklerinden dolayı normalden daha sıcak ve nemli geçmekte. Bu da doğal olarak boğucu bir etki yaratabiliyor. İsfahan’a seyahat etmek isteyenler için önerimiz bahar ayları olacaktır. Mayıs ve Eylül ayları ise en çok ziyaret edildiği dönemler.

İsfahan İran

İsfahan’da Gezilecek Yerler

İsfahan gezilecek yerler bakımından tam bir cennet. Meydanları, camileri, köprüleri, nehri, sarayları ve daha nicesiyle vaktinizi dolu dolu geçireceğiniz kesin. İslam ve Fars kültürlerinin bir arada etkisini gösterdiği bu şehirde geçmişten günümüze birçok iz var. İlk olarak İslami mimarinin bir örneği olan İmam Meydanı  ya da diğer bir adıyla Nakş-ı Cihan’dan başlayabiliriz. Dünyanın en büyük ikinci meydanı olarak kabul edilen İmam Meydanı, gidip görmeniz gereken ilk durak. Hemen etrafında bulunan kervansaraylar, çarşılar ve camiler ise meydanın en güzel yanlarından.

Tabii İmam Meydanı demişken, İmam Cami’yi atlamak olmaz. Meydanın güneyinde kalan bu cami tam 16. yüzyıldan kalma bir yapı. Hem dışardan bakıldığındaki o görkemli görüntüsü hem de iç kısmındaki ince işçiliği ile başka bir eşi yok. Buradaki yedi renkli mozaikleri ise dünya çapında meşhur.  Camilerden söz etmişken Safavilerden kalma Şeyh Lütfullah Cami’sinden söz etmemek mümkün değil. Yapılış amacı kişisel ibadetler ve dini sohbetler üzerine olduğu için caminin minareleri bulunmuyor. Hem minarelerinin olmaması hem de o dönemden kalan çini işlemeleri ne kadar eşsiz olduğunun bir başka göstergesi.

İmam Meydanı’ndaki bir başka ziyaret adresi ise Ali Gapu Sarayı. 6 katlı olması, ince sütunları, çini ve seramikleri ise sizi kısa sürede etkisi altına alacak. Köprüleriyle meşhur olan bu şehrin Hacu ve Siosepol adında iki harika köprüsü bulunuyor. Timur döneminden kalma köprünün üzerine inşa edilen Hacu Köprüsü, Safavilerden kalma ve dünyanın en güzel köprülerinden biri olarak kabul ediliyor. Siosopol ise 33 sütun üzerine inşa edilmiş, 17. yüzyıldan kalma büyüleyici bir yapı.

Şah Abbas döneminin en güzel yapılarından olan Çehel Sütun Sarayı ve Süleyman Şah zamanı yapılan lüks Heşt Beheşt Sarayı da, bu dönemlere tanıklık etmek için harika bir seçenek.

İsfahan Gezi Rehberi

İsfahan’da Ne Yenilir?

İran’ın bütün yerel yemeklerini İsfahan’da da tadabilirsiniz. Ülkemizin mutfağına yakın olduğu için deneyince beğeneceğiniz birçok tat olacaktır. Şehrin en ünlü yemeği Beryouni. Koyun eti ve akciğerinin tarçınla pişirilmesi ile yapılan yemek, oldukça lezzetli. Şehrin milli yemeği olarak kabul edilen Fesenjan da farklı bir aromaya sahip olsa da denenmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Genellikle tavuk, kuzu eti ya da ördek etinden yapılan yemek meşhur İran pilavı ile servis edilmektedir. Yalnızca İsfahan’da en lezzetlisini yiyebileceğiniz ve buraya özgü olan Khoresh-e mast da ana yemeklerin yanına tercih edilebilir bir aperatif yemektir.  Tatlı olarak da Pulaki önerilir.

Şehrin en popüler restoranı  Shahrzad. Yalnızca İran değil; Ortadoğu’nun en lezzetli yemeklerini bulabileceğiniz bu mekanda, yer bulmak oldukça zor. Şehre gideceğiniz günler belli ise önceden rezervasyon yapmanızı öneririz. Bir diğer mekan önerisi ise Khan Gostar Restoran. Hem yerel lezzetleri hem de uygun fiyatlarıyla müdavimi bile olabilirsiniz.

İsfahan’dan Ne Alınır?

İsfahan’dan alışveriş yapabilmeniz için en iyi adres; İsfahan Büyük Çarşısı. Ortadoğu’daki en eski ve büyük çarşılardan biri olarak kabul edilen büyük çarşıda yok yok. Hem ufak tefek hediyelikler hem de şehre özgü halı kilim gibi birçok ürünü burada bulabilirsiniz. İmam Meydanı’na yakın bir konumda olan çarşıdan, halı, kilim, minyatür, giyim ürünleri ve ipek kumaşlar alabilirsiniz. Ayrıca, Khatam Kari şeklinde adlandırılan buraya özgü el sanatından yapılan ürünleri de almanızı öneririz. Ahşap çubuklardan yapılan bir sanat olan Khatam Kari ile yapılmış çerçeveler, kutular ya da satranç tahtaları da almaya değer.

İsfahan’da Eğlence& Aktivite

Bildiğiniz gibi, İsfahan’da alkol, gece hayatı, kulüp ve barlar yasak olduğu için şehirde gece hayatı yok. Fakat yasaklara uymayan kişilerin yasal izin olmadan mekanlarda ve evlerde düzenlediği partiler son derece meşhur.

Gece hayatı haricinde, şehirde yapabileceğiniz bazı aktiviteler söz konusu. Zayande Nehri’nin güneyinde bulunan Colfa Mahallesi’ni ziyaret etmek de bunlardan biri. Ermeni mahallesi olarak bilinen Colfa’yı mutlaka görmeli hatta fotoğraflamalısınız. Zayende Nehri demişken, şehri ayıran bu akarsuyun kıyısında dolaşmadan, üzerindeki köprülerden en az birinden geçmeden de dönmemenizi öneririz. Sasanilerden kalma bir Zerdüşt tapınağı ve tepede bulunan Ateşkadeh ise mutlaka atmosferini hissetmeniz gereken bir yer.

İsfahan Gezilecek Yerler

İsfahan’da Nerede Kalınır?

İsfahan’da da Tahran’da olduğu gibi, lüks ya da butik otel bulmakta zorluk çekmiyorsunuz.  Üstelik konaklayabileceğiniz farklı birçok merkezi yer var.  4 yıldızlı, hem manzarası hem de konumu iyi durumda olan bir otel olan Parsian Ali- Qapu Hotel en çok tercih edilen seçeneklerden biri. Ülkedeki fiyatlar çok pahalı bir seviyede olmadığı için konaklama konusunda fiyat- performans olarak çok iyi seviyelerde olan otellerde kalabilirsiniz. Bu açıdan bir diğer önerimiz ise Mellat Meydanı’nda bulunan 5 yıldızlı bir otel; Parsian Kowsar Hotel İsrafan. Lüks odaları, merkezi konumu, havuzu ve imkanlarıyla oldukça uygun bir opsiyon.

İsfahan vize, uçak bileti, oteller hakkında detaylı bilgi almak için mavirotatour.com/ hemen ziyaret et.
Seyahate çıkmadan önce mutlaka okumanız gereken içerikler için blog.mavirotatour.com/gezi-rehberi/ adresini ziyaret et.
Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close