Vize

İsveç Vizesi

İsveç resmi adıyla İsveç Krallığı, Kuzey Avrupa bölgesinde İskandinavya yarımadasında konumlanmıştır. İsveç, Kuzey Avrupa’nın sevilen bölgelerinden biri olarak yıl boyunca dünyanın farklı yerlerinden milyonlarca turiste vize veriyor. İsveç vize başvurusu yaparak sizler de bu krallığı yakından görebilirsiniz. İsveç, Schengen Vizesi uygulamasına tabidir. Hususi (Yeşil), Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) pasaport sahibi kişiler 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde İsveç’e vizesiz gidebilme hakkına sahipken Bordo (Umumi) pasaport sahipleri İsveç Schengen vizesi almak zorunda. Bu nedenle İsveç’e gitmek için İsveç Schengen vizesi başvurusu yapmalısınız. Sizler için İsveç vize rehberi hazırladık. Vize başvurusunda gerekli evraklar, dikkat etmeniz gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

İsveç Vize Türleri

  • İsveç Turistik Vize
  • İsveç Ticari Vize
  • İsveç Aile Ziyareti Vizesi
  • İsveç Transit Vize

Transit Vize Nedir

İsveç Vizesi için Gerekli Evraklar

İsveç vizesi için gerekli evraklar şöyledir;

İsveç vize başvuru formu: İngilizce diliyle, eksiksiz ve doğru yazılmış İsveç başvuru formu, vize dosyanızın demirbaşı olmalıdır.

Biyometrik fotoğraf: Schengen vizesi biyometrik fotoğraf kuralı hep aynıdır. 35X45 mm ölçülerinde, beyaz fon üzerine çekilmiş, güncel 2 adet fotoğraf.

İsveç vize talep dilekçesi: İsveç vize talep dilekçesi, İsveç seyahatinizin amacını ve bu seyahati nasıl finanse edeceğinize dair bir belgedir. Dilekçe yazarken kendinizi net ifade etmelisiniz. İsveç Konsolosluğu, ülkelerine gelecek olan kişilerin tekrar kendi ülkesine döneceğinden, seyahat esnasında her türlü maddi giderini karşılayabileceğinden emin olmak istiyor.

Pasaport: İsveç vize başvurusu yapmadan önce pasaportunuzun tarihlerine dikkat edin. Seyahat bitiminden itibaren en az 3 ay pasaport geçerliliğiniz sürmeli. En az 2 boş sayfanın bulunması ise bir diğer kural.

Kimlik belgesi: Kimlik bilgilerinizi fotokopi ya da tarayıcıdan geçirilmiş renkli şekilde İsveç vize evrak listesine eklemelisiniz.

Nüfus kayıt belgesi: Vukuatlı nüfus kayıt belgesi Schengen vizesi işlemlerinde mutlaka isteniyor.

İş evrakları: Şirket sahipleri, yöneticiler Schengen ülkesine seyahat ederken birtakım evraklar sunmak zorunda. Bu evraklar ticaret sicil kaydı, vergi levhası gibi temel belgelerdir.

Maaş bordrosu: Eğer bir kuruma bağlı olarak çalışıyorsanız maaş bordronuzu, işe giriş belgenizi, hizmet dökümünüzü, banka hesap dökümünüzü ve çoğu zaman işveren izin mektubunuzu İsveç vize başvurusu esnasında hazır etmelisiniz.

Banka hesap dökümü: Şahsa ait aktif, en az 6 aylık dönemi gösteren bir banka hesap dökümünü İsveç vize yetkililerine sunmalısınız.

Konaklama rezervasyon belgeleri: Schengen vizesi kapsamında konaklama ve seyahat rezervasyonları önem taşıyor. Yetkililer turistlerin tekrar kendi ülkelerine döneceğinden, İsveç seyahati süresince sorun yaşamayacağından emin olmak istiyor. Rezervasyon bilgilerinizi dosyanıza eklemeyi unutmayın.

Seyahat sigortası: Seyahat sağlık sigortası yaptırmalı ve belgeyi başvuru dosyanıza dâhil etmelisiniz.

Ticari davetiye: Eğer ticari bir amaçla İsveç’e gitmek üzere davetiye aldıysanız bu davetiyeyi başvuru dosyanıza eklemelisiniz.

Aile & Arkadaş davetiyesi: Aile ve arkadaş ziyaretlerinde davetiye esası bulunuyor. Tarafınıza gelen davetiyeyi e-posta ya da normal posta ile gelip gelmediğine bakmaksızın vize başvuru dosyanıza koymalısınız.

Not 1: Öğrenciyseniz eğer mevcut başvuru dosyasına öğrencilik belgesini eklemelisiniz.

Not 2: Emekliyseniz ise emekli cüzdanı ya da emekli maaşınızı gösteren belgeyi dosyaya eklemelisiniz.

İsveç vize başvurusu için 444 8 305 hemen arayın!

İsveç Vizesi

İsveç Vize Randevusu

İsveç vize başvurunuzu tamamlayacağını son adım olan vize randevusu için tarih ve saat almalı, bu randevuyu kaçırmamalısınız. Vize randevusu mülakat ya da vize evrak teslimi, biyometrik veri teslimi niteliği taşıdığından kaçırmamak önemli. Eğer Vize Merkezi aracılığıyla İsveç vize başvurusu yapıyorsanız vize randevusu sizler için alınıyor ve sizin sadece orada biyometrik veri vermek için hazır bulunmanız gerekiyor.

İsveç Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilecekler

  • İsveç Schengen ülkelerinden biri olduğu için elbette vize başvurunuz Schengen vize başvurusu şeklinde olmalıdır.
  • Aile, turist, eğitim, ticari ve benzeri farklı İsveç vize türleri bulunuyor. Sorunsuz bir süreç yaşamak için vize türü konusunda net olmalısınız.
  • İsveç vize başvurunuzu yaparken pasaport geçerliliğinizi kontrol etmeyi unutmayın. Birçok kişinin vize reddi almasına sebep olan bir detaydır. Unutmayın, İsveç seyahatinizin bitiminden itibaren en az 3 ay daha pasaport geçerliliğiniz olmalı.
  • Vize başvurunuzu seyahatinize ortalama 1 ay kala yapabilirsiniz. Seyahate 15 gün kala yapılan vize başvurularında sorun çıkabiliyor. İsveç vizesi başvuru dosyanızı kusursuz hazırlamış olabilirsiniz ama unutmayın konsolosluklar yeni bir belge isteyebilir, bazı durumlarda mülakat talep edebilir.
  • İsveç vize başvuru formundan geri kalan tüm bilgilere kadar her şey doğru şekilde yansıtılmalıdır. Bilgi eksikliği, bilinçli saklanılan bir bilginin varlığı vize yetkilileri tarafından ret olarak değerlendirilir.

İsveç Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

İsveç vizesi tüm evrakları eksiksiz teslim etmeniz halinde ortalama bir hafta içerisinde çıkıyor. Ancak evrak eksiği ya da ek evrak talebi gibi bir problem olması halinde bu süre uzayabiliyor. Bu kapsamda seyahatinize en az 15 gün, en fazla 3 ay kala İsveç vize başvurusu yapmanızı öneririz. İsveç vize başvurusunda sunulan tüm evraklar güncel tarihli olmak zorunda, bu nedenle en fazla 3 ay öncesinde başvurmanızda yarar var.

İsveç vize başvurusu için https://www.mavirotatour.com/ hemen tıklayın!
Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İncele

Close
Close