Vize

İtalya Vizesi

Akdeniz ülkelerinden İtalya, Güney Avrupa’nın en popüler bölgelerinden biri kabul ediliyor. Başkenti Roma dünya turizm haritasında yıldız gibi parlıyor. İtalya, Schengen Bölgesi mensubu olduğu için İtalya Schengen vize başvurusu yapılması gerekiyor. İtalya’ya Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla serbest giriş yapabiliyorlar. Bordo (umumi) pasaport sahipleri ise İtalya vize başvurusu yaparak ülkeye seyahat edebiliyor. İtalya vizesi nasıl alınır? İtalya vizesi kaç günde çıkar? İtalya vizesi için gerekli evraklar nelerdir? Tüm bu sorular için İtalya Vize Rehberi hazırladık. Rehberimiz ile tüm evraklarınızı hazırlayabilirsiniz.

Milano Gezi Rehberi

İtalya Vize Türleri

 • İtalya Turistik Vize
 • İtalya Aile & Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • İtalya Çalışma Vizesi
 • İtalya Ticari Vizesi
 • İtalya Oturum İzni Vizesi

Tedavi, turistik, ticari, aile ziyareti gibi vizeler kısa süreli İtalya vizesi kapsamındayken, 90 günden fazla süren eğitim, aile birleşimi, iş gibi vizeler ise uzun süreli vize olarak kabul ediliyor.

İtalya Vize Başvuru Formu

İtalya vizesi için gerekli evraklar listesinin başında İtalya vize başvuru formu yer alıyor. İtalya başvuru formunu Türkçe ya da İtalyanca, büyük harflerle olmak kaydıyla doldurabilirsiniz. Bu form başvurunun amacını, seyahatin içeriğini, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını içeriyor.

İtalya vize başvurusu için 444 8 305 hemen arayın!

Transit Vize Nedir

İtalya Vizesi için Gerekli Evraklar

İtalya vizesi için gerekli evrakları şöyledir:

İtalya vize başvuru formu: İtalyanca ya da Türkçe hazırlayabileceğiniz vize başvuru formu, doğru ve eksiksiz bilgi içermelidir. Aksi halde vize reddi ile karşılaşabilirsiniz.

Biyometrik fotoğraf: 2 adet 35X45 mm ölçülerinde biyometrik vesikalık fotoğraf başvuru dosyanızda yer almalıdır.

İtalya vize talep dilekçesi: İtalya Schengen vizesi başvurusunda bulunurken vize talep dilekçenizi dikkatli doldurmalısınız. Vize yetkilileri başvuru sahibinin tekrar kendi ülkesine döneceğine dair ikna olmak ister. Talep dilekçenizi yazarken seyahatinizin amacını, masrafların nasıl ödeneceğini, ne zaman döneceğinizi belirterek kendi ülkenize dönme konusunda kararlı olduğunuzu gösterebilirsiniz. Seyahatinize sponsor olan biri varsa bu kişiyle de ilgili bilgiler vermeli, dilekçe sunmalısınız.

İş evrakları: İşverenseniz eğer şirket ya da iş yerinize ait vergi levhası, ticaret sicil kaydı, banka hesap dökümü gibi temel belgeler sunmalısınız.

Maaş bordrosu: Çalışan bir bireyseniz eğer maaş bordronuzu, işe giriş belgenizi, banka hesap dökümünüzü İtalya vize evrakları dosyanıza dâhil etmelisiniz.

Pasaport: İtalya seyahatinizin bitiminden itibaren hala 3 ay geçerli olacak bir pasaporta sahipseniz ve pasaportunuzda en az 2 boş sayfa varsa İtalya vizesi için başvuru yapabilirsiniz. Yırtık, deformasyona uğramış ya da on yıldan eski pasaporta sahip olanların vizeleri ret ile sonuçlanıyor.

Kimlik fotokopisi: Schengen vizesi başvurusu yaparken kimlik bilgilerinizi ibraz etmek zorundasınız. Evlilik ya da boşanma sebebiyle kimlikteki bilgileriniz farklıysa eğer başvuru bilgileriniz tutarsızlık göstereceğinden vize reddi ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle güncel bir kimlikle başvuru yapmalısınız.

Banka hesap dökümü: Sizin adınıza ait en az 6 aylık aktif bir banka hesabının dökümünü dosyanıza eklemelisiniz. Banka hesap dökümü seyahat masrafını karşılayabilecek güçte olduğunuzu, döneceğinizi gösterir.

Konaklama rezervasyon belgeleri: Seyahat ve konaklama rezervasyonlarınız İtalya vizesi almanızı kolaylaştıran unsurlardır. İtalya vizesi başvurusu sürecinde tüm rezervasyon bilgilerinizi belge olarak vize dosyanıza eklemenizde fayda var.

Sağlık sigortası: Tüm Schengen vizesi başvurularında seyahat sigortası zorunluluğu bulunuyor. Seyahatinizden bir gün önce başlayan ve seyahat bitiminden bir gün sonra sona eren bir sigorta yaptırmalısınız.

Ticari davetiye: Ticari vize talep eden kişiler genellikle davetiye aldığından vize başvurusunda bu davetiyeyi sunmalıdır. Davetiye almanız İtalya vize başvurunuzun onaylanmasında etkilidir.

Aile & Arkadaş davetiyesi: İtalya’ya aile ve arkadaş ziyareti için seyahat ediyorsanız eğer posta ya da e-posta şeklinde aldığınız davetiyeyi mutlaka vize evrakları arasında ekleyin.

Not 1: Öğrenciyseniz eğer mevcut başvuru dosyasına öğrencilik belgesini eklemelisiniz.

Not 2: Emekliyseniz ise emekli cüzdanı ya da emekli maaşınızı gösteren belgeyi dosyaya eklemelisiniz.

Yunanistan Vizesi Gerekli Evraklar

İtalya Vize Randevusu

İtalya vize randevusu aldığınızda randevuyu kaçırmamalısınız. Vize randevuları evrakları teslim etmek, parmak izi bilgisi vermek için düzenlenir. Bu randevuyu kaçırmanız İtalya seyahatinizin uzamasına hatta vize işlemlerinizin aksamasına dolayısıyla seyahatinizin riske girmesine neden olur.

İtalya Vizesi Biyometrik Veri İşlemleri

İtalya vize başvurusu yaptığınızda biyometrik veri vermelisiniz. Kimlik sahteciliğine karşı alınan bir önlem olan biyometrik veri, vize randevularında gerçekleştiriliyor. Biyometrik veri parmak izi taramasını kapsıyor. Eğer son 5 yıl içerisinde Schengen vizesi kapsamında biyometrik veri kaydı oluşturduysanız, vizenizde VIS ibaresi varsa yeniden biyometrik veri vermek zorunda değilsiniz. Böyle bir durumda evrak tesliminizi vize danışmanı aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Ancak biyometrik veri kaydınız yoksa ya da vizenizde VIS ibaresi bulunmuyorsa biyometrik veri ibraz etmek zorundasınız.

Isaloni 2021

İtalya Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilecekler

 • İtalya vize başvurusu doğrudan konsolosluk ya da elçiliğe yapılmıyor. Konsolosluğun yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri vize işlemlerini yürütüyor.
 • İtalya vize türü başvuru evraklarında değişikliğe sebep olacağından vize türü önemlidir. Başvuru formu buna dikkat edilerek doldurulmalıdır.
 • Vize dosyasındaki her bilgi birbiriye tutarlı olmalıdır. En ufak çelişki vize reddiyle sonuçlanır.
 • Başvurunuz esnasında sunacağınız tüm belgeler güncel olmak zorundadır. Bu nedenle seyahat tarihinize göre İtalya vize başvurusu yapmaya dikkat edin. Genellikle son 3 – 6 aylık belgeler isteniyor.
 • Eksik belgenin olması halinde başvurular değerlendirmeye alınmıyor. Bu nedenle evraklarınızı teslim etmeden önce detaylı kontrol etmelisiniz. Eksiksiz dosyalara rağmen konsolosluklar yeni belge talep edebiliyor.
 • İtalya vize başvurunuz ret cevabı alırsa eğer vize ücretleri iade edilmez. Öte yandan ret kararına itiraz hakkınız bulunur. Tekrar ret alınması halinde ise bir süre yeni başvuru yapmanız önlenir.
 • İtalya vize başvurusu yaparken uçak bileti ve konaklama hizmeti satın almayın. Sadece gideceğiniz tarihlere göre rezervasyon bilgisi sunun. Satın almanız vize işlemlerinin uzaması ya da ret ile sonuçlanmasına bağlı olarak mağduriyet yaşamanıza sebep olabilir.
 • İtalya vizesine grup şeklinde başvuru yapıyorsanız eğer vize başvuru merkezinizi bu konuda bilgilendirmelisiniz.

İtalya Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

İtalya Schengen vizesi 15 günde çıkıyor. Bu süre elbette daha kısa ya da uzun olabilir. Resmi tatiller, istisnai durumlar vize başvurularının sonuçlanmasını geciktirebiliyor. İtalya seyahatinizi planlarken vize başvuru tarihinizi gözden geçirmenizi öneririz.

İtalya vize başvurusu için https://www.mavirotatour.com/ hemen tıklayın!
Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İncele

Close
Close