Vize

Kanada’ya gitmenin yolları neler?

Her yıl, uyguladığı göçmen alımı programı ile binlerce insanı sınırları içerisine kabul eden Kanada önümüzdeki yıllar da cazibe merkezi olmaya devam edecek. Peki Kanada’ya nasıl gidilir? Kanada’ya gitmenin yolları nelerdir?
Bu sorunun cevabını sorumuzda bulabilirsiniz.

Kanada yurtdışına çıkmak ve orada yaşamak isteyenler için her zaman bir cazibe merkezi olmuştur. Her yıl binlerce insan, gerek işçi olarak gerekse de göçmen olarak bu ülkeye giderek kendisine yeni bir dünya kurmaya çalışıyor. Peki Kanada’da nasıl iş bulunur? Bu soruya ışık tutabilecek yanıtları sizler için derlemeye çalıştık.

 

Yabancı dil bilmek şart

Kanada’ya farklı yollarla gitmek mümkün. Öğrenci vizesi alıp okumaya gidebilirsiniz, yatırımcı olabilirsiniz, bir girişim hayata geçirmek üzere gidebilirsiniz. Vasıflı bir işçi (skilled worker) olarak Kanada’da  kalıcı oturma ve çalışma izni alabilirsiniz. Kanada’da anadil olarak 2 dil konuşuluyor: İngilizce ve Fransızca. Yapmanız gereken ilk şey dil seviyenizi belgeleyebilmek için IELTS sınavına girmek, ikinci olarak ise lisans, lisansüstü, doktora gibi eğitimlerinizin her biri için ayrı ayrı denklik belgesi almanız. Bunu da Kanada tarafından tanınmış olan WES’den almanız gerekmektedir.

Onay süreci

Dil sınavında her dört bölümden 5,5 üstü not aldıktan ve sınav sonucunuz hem de eğitim denklik bilginiz size ulaştıktan sonra Express Entry profilinizi oluşturmanız gerekmekte. İş deneyimlerinizi, dil seviyenizi, üniversitenizi, birlikte gideceğiniz eşiniz ya da partnerinizin yine aynı bilgilerini girdikten sonra profilinizi doldurmayı bitirip aday havuzuna giriyorsunuz. Buradaki girilen her bilgi, her yetenek size ayrı ayrı puanlar kazandırıyor. Önek verecek olursak İngilizce dil seviyeniz, ya da 35 yaşından daha küçük olmanız ekstra puan. Fransızca biliyor olmanız ya da sizinle gidecek bir partnerinizin olması, en az 3 senelik iş tecrübeniz olması size ayrı puan kazandırmakta. Kanada her ay havuzdaki adayları en yüksek puandan başlayarak sıralıyor ve o ay için kendi karar verdiği aday sayısı kadar adayı havuzdan çekiyor.

Siz seçildikten sonra ise Kanada size başvurunuzu tamamlamanız için 90 günlük bir süre veriyor. Bu süre uzun gibi gözükse de tüm işlerinizi hatasız ve sakin bir şekilde tamamlamanız için aslında oldukça makul bir süre. Son 10 yılda ikamet ettiğiniz adresler, her amaçla yurtdışı çıkışları, çalışılmış olan tüm iş yerlerinden alınmış belge, bankada bulundurmanız gereken bir miktar para gibi tüm bilgiler sisteme giriliyor. Ayrıca anlaşmalı oldukları hastanede sağlık kontrolüne girmeniz de gerekiyor. Bu son aşamadaki bilgileri düzgün ve eksiksiz girmek gerekiyor aksi halde reddedilmeniz olası. Başvuruyu yaptıktan sonra tek yapmanız gereken beklemek. Yaklaşık 4 ay içinde beklenen mail geliyor. Göçmen alımı konusunda çok tecrübeli ve sistematik bir ülke olduğu için göçmenlik ve vatandaşlık sitesindeki tüm ayrıntıları dikkatle okuyarak, süreçte de tüm adımları titiz takip ederek kendiniz bu işin üstesinden gelebilirsiniz!

 

 

Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close