Vize

Macaristan Vizesi

Orta Avrupa ülkelerinden Macaristan, başkenti Budapeşte ile büyük bir cazibe merkezi. Macaristan, Schengen ülkesi olduğu için Macaristan Schengen vize başvurusu yapılmalıdır. Yeşil (Hususi), Diplomatik (Siyah) ve Gri (Hizmet) pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde Macaristan’a vizesiz gidebilirler. Bordo (umumi) pasaport sahipleri ise Schengen vizesi başvurusu yapmak zorunda. Eğer daha önceden Schengen vizesi aldıysanız ve geçerliliği sürüyorsa Macaristan seyahatiniz için ekstra bir vize başvurusu yapmanıza gerek yok.

Macaristan vizesi nasıl alınır? Macaristan vize evrakları nelerdir? ve daha fazlası için Macaristan vize rehberini sizin için hazırladık. 🙂

Macaristan

Macaristan Vize Türleri

 • Macaristan Turistik Vize
 • Macaristan Ticari Vize
 • Macaristan Aile & Arkadaş Ziyareti Vizesi
 • Macaristan Eğitim Vizesi

Macaristan Vize Başvuru Formu

Macaristan seyahatiniz için yapacağınız vize başvurusunda kısa ve uzun süreli şeklinde iki ayrı seçeneğiniz bulunuyor. Genellikle kısa süreli olan 90 günlük Macaristan vizesi talep ediliyor. Macaristan vize başvuru formu vize işlemlerinin ilk aşamasıdır. Bu formu Türkçe ya da İngilizce diliyle yazabilirsiniz. Başvuru formu temel bilgiler içeren, başvuru talep eden kişiyi tanıtan form özelliği taşıyor. Bu nedenle istenilen tüm bilgiler eksiksiz ve doğru biçimde yansıtılmalıdır. Formda yer alan tüm bilgiler diğer evraklardaki bilgilerle tutarlılık göstermelidir. Başvuru formunda çelişkili ifadeler olması Macaristan vize reddi ile sonuçlanır.

Macaristan vize başvurusu için Mavi Rota Tour ailesi daima yanınızda. Hemen  https://www.mavirotatour.com/vize adresini ziyaret et!

Transit Vize Nedir

Macaristan Vizesi için Gerekli Evraklar

Macaristan vizesi evrakları şöyledir:

 • Macaristan vize başvuru formu: İngilizce ya da Türkçe hazırlayabilirsiniz. Okunaklı, net, doğru ifadeler kullanılmalıdır. Kendinizle ya da seyahatinizle ilgili hiçbir şeyi gizlememelisiniz.
 • Biyometrik fotoğraf: 45X35 Schengen vize başvurularında istenilen biyometrik vesikalık fotoğraftır. 2 adet biyometrik fotoğraf yeterlidir. Biyometrik fotoğrafı çektirirken vize için olduğunu mutlaka belirtin.
 • Macaristan vize talep dilekçesi: Türkçe, İngilizce ya da Macarca yazabileceğiniz vize talep dilekçesi, Macaristan seyahatinizin amacını, içeriğini belirtmelidir. Turistik, eğitim, aile – arkadaş ziyareti ya da ticari hangi amaçla gittiğinizi ifade etmeli, seyahatinizin masraflarını nasıl, ne şekilde karşılayacağınızı belirtmelisiniz. Eğer bu seyahate bir başkası sponsor oluyorsa mutlaka bu kişinin bilgilerini hatta bu kişinin sponsor olacağına dair bir dilekçesini Macaristan vize dosyanıza eklemelisiniz.
 • İş evrakları: Vergi levhası, ticaret odası kaydı, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, imza sirküleri vize başvuru dosyasında yer almalı.
 • Maaş bordrosu: Çalışan kişilerin Macaristan seyahatinde maaş bordrosunu, hizmet dökümünü, işe giriş belgesini mutlaka göstermesi isteniyor. Bu evrak seyahatinizi karşılayabileceğinizi ve tekrar kendi ülkenize geri döneceğinizi ispatlar nitelikte olduğu için önemlidir.
 • Pasaport: Tüm Schengen vize başvurularında pasaportların 10 yıldan eski olmaması, deformasyona uğramamış olması, en az 2 boş sayfasının bulunması ve 3 ila 6 ay daha geçerli olması talep ediliyor. Macaristan vize başvurunuzda seyahatinizin bitiminden itibaren pasaportunuzun 3 ay daha geçerli olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Kimlik fotokopisi: Kimlik fotokopisi, vukuatlı kayıt belgesi, evliyseniz evlilik cüzdanı belgesi Macaristan vizesinde gerekli evraklar listesinde yer alıyor.
 • Banka hesap dökümü: Şahsınıza ait en az 6 aylık aktif hesap dökümünü başvuru dosyanıza eklemelisiniz.
 • Konaklama rezervasyon belgeleri: Konaklama ve seyahat rezervasyonları, Macaristan’da kalıcı olmadığınızın öte yandan ülkede konaklayacak yerinizin olduğunun göstergesidir. Bu nedenle uçuş ve konaklama bilgilerinizi vize başvuru dosyanıza eklemeyi unutmayın.
 • Sağlık sigortası: Seyahat sağlık sigortası Schengen vize başvurularında sıklıkla isteniyor. Seyahatten bir gün önce başlayıp seyahat bitiminden bir gün sonra sona eren ve en az 30.000 € kapsamında seyahat sağlık sigortası yaptırmalısınız.
 • Ticari davetiye: Macaristan seyahatinizin amacı ticari ise eğer size Macaristan ticari davetiye geldiyse, bu davetiyeyi mutlaka başvuru dosyasında sunmalısınız.
 • Aile & Arkadaş davetiyesi: Macaristan vize başvurunuzun sebebi aile – arkadaş ziyaretiyse ve bu yönde resmi bir davetiye, e-posta aldıysanız bu davetiyeyi vize dosyanıza eklemeli ve yetkililere sunmalısınız.

Not 1: Öğrenciyseniz eğer mevcut başvuru dosyasına öğrencilik belgesini eklemelisiniz.

Not 2: Emekliyseniz ise emekli cüzdanı ya da emekli maaşınızı gösteren belgeyi dosyaya eklemelisiniz.

Yunanistan Vizesi Gerekli Evraklar

Macaristan Vize Randevusu

Macaristan vize başvurusunun evrak toplamadan sonraki aşaması vize randevusudur. Macaristan vize randevusu hem biyometrik veri kaydı hem de vize evrakları teslimi niteliği taşıyor. Tarih ve saati önceden almalısınız. Randevuya geç kalmanız size ayrılan süreyi geçireceğinden Macaristan seyahatinizin aksamasına sebep olabilir.

Macaristan Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilecekler

 • Macaristan, Schengen ülkelerinden biri olarak elbette vizeye tabidir. Bu nedenle uçak biletlerinizi satın almadan önce başvuru sürecine dikkat edin. Seyahatinize 1 ay kala Macaristan vize başvurusu yapmanız vizenin yetişmesini engelleyebilir. Uçak biletlerinizin yanmaması için başvurusu ve seyahat tarihi arasında ideal bir süre olmasına dikkat edin.
 • Macaristan vize başvuru formu başta olmak üzere tüm evraklarda şeffaf bilgi vermeye dikkat edin. Eksik ya da hatalı verilmiş bilgi vize reddi ile sonuçlanır. Özellikle bilinçli olarak sahte verilen bilgiler tekrar vize başvurusu yapmanıza engel olabilir.
 • Kimlik ve pasaportta farklı soyadları yazıyorsa bu detay düzeltilmelidir. Evlilik, boşanma gibi sebeplerden ötürü yaşanılan soyadı farklılıkları vize reddine sebep oluyor.
 • Boşanmış kişiler, seyahat ederken mutlaka diğer ebeveynden noter onaylı Muvafakatname almalıdır.
 • Küçük yaştaki yolcular yalnız seyahat edecekse anne ve baba imzalı Muvafakatname sunmalıdır.
 • Macaristan vizesi çıkartırken dosyalarınızı eksiksiz sunun. Bu aşamada kusursuz bir dosya teslim etseniz dahi yetkililerin yeni ek belge talep edebileceğini unutmayın, hazırlıklı olun.

Macaristan Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Macaristan vizesi kaç günde çıkar? Yaklaşık 15 günde vizeler yanıtlanıyor. Vize reddi alan kişiler ret kararına itiraz etme hakkına sahiptir. Schengen vize reddine itiraz etmek ve yeniden ret cevabı almak yeni bir vize başvurusu yapmaya engel olabiliyor.

Schengen vizesi, transit vize, vize başvurusu ve ülkelerin vize işlemleri hakkında her şey bu kategoride. En güncel bilgiler için blog.mavirotatour.com/vize/ hemen ziyaret et!
Macaristan uçak bileti, Macaristan otelleri ve daha fazlası için https://www.mavirotatour.com/ hemen tıklayın!
Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İncele

Close
Close