Gezi RehberiTatil Günü

Metz Gezilecek Yerler Nelerdir? Metz Gezi Rehberi

Metz seyahatine çıkmadan önce mutlaka okumanız gereken bir içerik. Metz Gezi rehberi sayesinde yol tarifi sormadan her yere gidebileceksiniz.

Metz Gezi Rehberi

Metz, oldukça küçük bir nüfusa ve yüz ölçümüne sahip Avrupa şehirlerinden biri. Şehri turizmin odak noktası yapan ana neden ise köklü tarihi. Fransa’nın Lorraine Bölgesi’nde bulunan bu sevimli kent, tarihi boyunca birçok farklı devlete ev sahipliği yapmış. Moselle ve Seille Nehirlerinin birleştiği yerde kurulan bu şehir, değişmeyen köklü tarihi ve eserleriyle adeta bir Ortaçağ kenti. Aslında çoğu gezgin Avrupa seyahatinde burayı atlıyor; fakat bu gösterişten uzak, sade ve büyüleyici olan şehri mutlaka rotanıza eklemeniz lazım.

Fransa’nın en köklü şehirlerinden biri olmasının nedeni ise 3 bin yılı aşmış tarihi. Roma İmparatorluğu zamanlarında Galyalıların elinde olan şehir; yakın çağda ise Almanya ve Fransa arasında bir uğraşa dönüşmüş. Bu yüzden şehirdeki her adımınızda farklı kültürlerden izler bulabiliyorsunuz. En son 1944 yılında Alman egemenliğine girmiş bu şehir, uzun bir süredir tamamen Fransızların yönetimi altında.

Metz

Aslında Metz, ne kadar eşsiz yapılara ve doğaya sahip olsa da, Fransa’nın bilinmeyen şehirlerinden biri diyebiliriz. Özellikle Lüksemburg ya da Nancy gibi şehirlerle beraber ziyaret edilen bir yer.  Müzeleri, katedralleri, kaleleri ve Opera- Tiyatro Salonu ile Metz, eminiz aklınızda yer edinecek bir şehir olacak. Rönesans esintileri de olsa da şehre bakınca Ortaçağ devrinin bir yansıması olduğunu da hissedebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi ülkemizden direkt Metz’e uçuş yok. Fakat Lüksemburg üzerinden ya da Nancy’den trenle erişebilirsiniz. Çok büyük bir kent olmadığı için buradaki gezinize çok uzun bir süre ayırmanıza da gerek yok. Bu yüzden geziniz bittikten sonra imkanınız varsa, Fransa’nın farklı şehirlerine de geçiş yapabiliyorsunuz.

Metz’e Ne Zaman Gidilir?

Metz, Nancy şehrinin yakınında; Strazburg ile Paris arasında da güzergah üzerinde bir şehir.  Bulunduğu konum gereği iklim açısından kışın Paris kadar soğuk olmayabiliyor. Fakat özellikle Ocak ve Şubat aylarında beklenmedik soğuklar yaşanabilir. Bu yüzden daha ılıman ayları tercih etmenizde fayda var. Şehri ziyaret için en uygun aralık tabii ki Mart ile Kasım ayları arasında kalan dönem. Fakat Metz’de havalar çok aşırı sıcak olmadığı için bahar ayları da serin gelebilir size. Bu yüzden yılın en yüksek sıcaklarının olduğu Haziran ile Eylül başı arası dönemi tercih etmenizi öneririz.

Metz’de Gezilecek Yerler

Fransa’nın popüler diğer şehirlerine göre Metz gezilecek yerler açısından çok fazla opsiyona sahip değil açıkçası. Fakat şehrin ziyaret edildiği dönemde, mutlaka görmeden dönmeyin diyeceğimiz yerler olduğunu da söyleyebiliriz. Bunların başında ise Metz Katedrali geliyor. Roma Katolik katedrali olduğu bilinen bu yapı son derece büyük ölçülere sahip. Tarihi ise tam olarak 1550 yılına dayanıyor. Mimarisinin muazzamlığı ve köklü tarihi nedeniyle şehirde en fazla ziyaret edilen yapıların başında geliyor.

Fransa vizesi hakkında bilgi almak ve başvuru yapmak için mavirotatour.com/vize adresini hemen ziyaret et!

Metz Fransa

Şehirdeki Ortaçağ esintilerinden söz etmek gerekirse de Aziz Pierre aux Nonnains Bazilikası’ndan söz ederek başlayabiliriz. Yapımı 380 yılına dayanan bu dini yapı, aynı zamanda ülkedeki en eski eserlerden biri. Diğer önemli bir dini yapı ise Temple Neuf. Daha günümüze yakın bir tarihi olsa da 20. yüzyılın ilk dönemlerinden kalma ve Almanların askeri amaçla yaptığı bir kilise. Kilisenin hemen ön kısmında ise Aşk Bahçesi adı verilen bir alana sahip. Katedral’in de üzerinde bulunduğu De Gaulle Meydanı ise şehrin kalbi niteliğinde.  Metz Katedrali haricinde, Belediye Binası ve City Hall de burada bulunuyor.

Metz küçük olmasına karşın müzelerin niteliği birçok büyük kente taş çıkarır durumda. Metz Müzesi ise 1839 yılına dayanan tarihi ile ilk olarak görülmesi gereken yerlerden. Ortaçağ’ın mimarisinin ve sanatının en iyi şekilde yansıtıldığı bir müze. Bir diğer müze ise dört farklı sanat ve tarih dalında sergiye sahip La Cour d’Or.  Metz ve Alman hakimiyetinden söz etmişken hala daha Alman Bölgesi olarak bilinen De Gaulle ve bu dönemden kalma iki yapıdan da söz edebiliriz. Bunlardan biri Metz Tren Garı, bir diğeri ise meşhur Posta Binası. Ayrıca şehirde bir de Alman Kapısı olarak devasa bir kapı da varlığını koruyor.

Metz’de Ne Yenilir?

Metz’in en büyük avantajlarından biri lezzetli Fransız mutfağına dair birçok yemeği ve içeceği son derece uygun fiyatlara bulabiliyor oluşunuz. Meşhur Fransız bagetleri, şarapları, Confit de Canard, Beef Bourguignon ya da ratatouill gibi yemekleriyle mükemmel bir yer. Fransızların eşsiz kırmızı ve beyaz şaraplarının yanı sıra, Lüksemburg’a yakın olduğundan dolayı etkilenmiş olacaklar ki  Mirabelle’si de çok meşhur. Bu arada mirabelle, bir tür içki. Genelde akşam yemeklerinden sonra yanında kahveyle beraber tüketilen ve erikten yapılan bir içki. Oldukça sert olduğunu da belirtelim. Restoran tercihlerinizi, Metz Katedrali’nin hemen yakınında bulunan alandan yapabilirsiniz. Burada size önerimiz hem yemekleri hem de şarapları enfes olan La Cantina. Fransız mutfağı bulabileceğiniz gibi, dünya mutfaklarından da çeşit bulabiliyorsunuz. Şarap tercihleriniz için ise Fritz’i tercih edebilirsiniz.

Metz Gezi Rehberi

Metz’den Ne Alınır?

Metz, alışveriş açısından aslında çok da uygun bir şehir değil. Çünkü bölgede çok fazla mağaza ya da alışveriş için uygun cadde yok. Ama kendinize ya da sevdiklerinize hediye almak isterseniz gastronomik ürünler ya da ufak tefek hediyelik eşyalar tercih edebilirsiniz. Bunun için en uygun yer ise katedralin yakınında ve meydanda belli günlerde kurulan bit pazarları. Üstelik buralardan antika ürünler de alabilirsiniz.

Gastronomiye dair bir alışveriş yapmak isterseniz de önerimiz tabii ki şaraptan yana. Şişesi oldukça uygun fiyatlara gelen birçok yerel şarap var. Şarabın yanı sıra, meşhur Fransız peynirlerinden de alabilirsiniz. Comte peynirini özellikle almanızı öneririz. Son olarak bir de, eğer tadınca sevdiyseniz Mirabelle de alabilirsiniz.

Metz’de Eğlence& Aktivite

Metz’e gittiğinizde ilk olarak şehrin meydanlarında sergilenen sokak müzisyenlerini dinlemeyi ve çevrede belli günlerde kurulan sergilerden alışveriş yapıp kendinize hatıra bir şeyler almayı unutmayın. Gecesi ve gündüzü ayrı bir güzel olan bu şehirde, çok güzel ışıklandırmalar yapılıyor belli dönemlerde. Özellikle de Noel’de. Eğer böyle bir zamanda giderseniz şehrin tarihi kapısını ve meydanlarını bir de gece görmenizi öneririz. Şehre gitmişken müzelerini ve katedrallerinin içini gezmeden de dönmemenizi öneririz. Fransa’nın en tarihi yapılarından olmakla beraber, geçmişten günümüze fazla değişime uğramadığı için de mutlaka görülmesi gerek. Şehrin biraz daha huzurlu yüzünü tatmak isteyenler için ise merkeze yakın bir konumda olan Arsenal Parkı önerebiliriz.

Gece hayatından söz etmek gerekirse de, Metz’de daha çok Irish pub tarzında birkaç yer olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda şarap sevenler ve denemek isteyenler için de şarap evleri mevcut.

Seyahate çıkmadan önce mutlaka okumanız gereken içerikler için blog.mavirotatour.com/gezi-rehberi/ adresini ziyaret et.

Metz Gezilecek Yerler

Metz’de Nerede Kalınır?

Metz otel konusunda oldukça iyi şehirlerden biri. Genellikle Metz Tren Garı etrafına konuşlanmış oteller, hem kalite hem de fiyat açısından oldukça makul. Bizim size, bu alandaki ilk önerimiz Campanile Metz Centre- Gare. Merkezde bulunan tren garına yalnızca 260 metre uzaklığındaki bu otel, şehrin diğer gezilecek yerlerine de hemen hemen aynı yakınlıkta.

Bir diğer kaliteli otel önerimiz de Hotel Le Mondon. Metz Tren Garı’na yalnızca 5 dakikalık bir mesafede olan otel, Arsenal Parkı’na ise yalnızca 15 dakikalık yürüme mesafesinde.

Metz otelleri erken rezervasyon için mavirotatour.com/otel hemen ziyaret et. Bu Fırsatı Kaçırma!
Fransa’nın başkenti, Avrupa’nın romantik şehri Paris’in gezi rehberi için blog.mavirotatour.com/paris-gezi-rehberi/ hemen tıklayın!
Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close