Otel Rehberi

Otellerin Aldığı Koronavirüs Önlemleri

Koronavirüs salgını sebebiyle tüm dünyada turizm sektörü durdu. Seyahatlerle ilgili gerçekleştirilen kısıtlamalar, virüs salgınının kontrol altına alınmasında ciddi bir ivme yarattı. Türkiye’de koronavirüs kapsamında alınan tüm önlemler günlük rutini ve seyahat yaşamını değiştirdi. Şehirlerarası yolculukların dahi kısıtlandığı ülkemizde, geldiğimiz noktada günlük ölüm ve vaka sayısı umut verici noktalara ulaştı. Ciddi zarar eden otel ve ulaşım sektörü, vaka sayılarının azalması, uçuş ve otobüs seferlerinin takvimini açıklamaya başlamasıyla birlikte kendi önlemlerini almaya ve sektörü canlandırmaya başladı. Şimdilerde otel yönetimleri, sezonun açılmasını beklediği için otellerde, tesislerde ve konukların yararlanacağı hizmet alanlarında geniş hijyen önlemleri alıyor. Otellerin koronavirüs önlemleri elbette basitten öteye gidiyor ve çok detaylı, çok katmanlı bir temizlik önlemine dönüşüyor. Otel yönetimlerinin gerçekleştirdiği bu çalışmalar, seyahat ve konaklama sektörünün canlanmasında rol oynayacak, tatilcilerin ise endişelerini giderecek gibi görünüyor.

Peki, otellerin koronavirüs önlemleri nelerdir? Otel seçerken virüs tehlikesine karşı hangi hususlar ele alınmalı? Virüs tehlikesi devam ederken otellerdeki hangi hizmetlerden uzak durulmalı? Koronavirüs salgınına karşı tatil önerilerini neler? Tüm soruların yanıtlarını sizler için inceledik.

Koronavirüs Tedbiri Alınan Oteller

Otellerin Aldığı Tedbirler

Oteller koronavirüs salgını için aslında uzun zamandır önlem çalışmaları gerçekleştiriyor. Zaten uzun süredir kapalı olan otel, pansiyon ve diğer konaklama merkezleri, bu süreci hijyenik koşulları iyileştirmek ve daha kaliteli hizmet sınıfına geçmek için değerlendirdi. Otellerin koronavirüs önlemleri ulaşımdan otel hizmetlerine kadar çok geniş bir alanda öne çıkıyor. İşte alınan tedbirler;

 • Otellerin koronavirüs tedbiri havaalanında, otobüs garlarında başlıyor. Şehre, bölgeye gelen her yolcunun ateşi ölçülecek.
 • Otele giden her araç önceden, yolcular ise araca bindiği andan itibaren dezenfekte edilecektir. Araç içerisinde maske kullanımı zorunlu hale getirilecektir.
 • Otele girişlerde yine konukların ateşi ölçülecek, rezervasyon ve odaya yerleşme gibi çeşitli işlemlerde sosyal mesafe kurallarına özen gösterilecektir.
 • Otel odalarının kapısını açmak için kullanılan kart sistemi yerine telefon uygulamasıyla kapı açma – kapama sistemine geçiş yapılacak.
 • Koronavirüs tehlikesi tamamen geçene kadar sosyal mesafe kuralları otel ve tesislerin her yerinde geçerliliğini koruyacak. Konuklar kahvaltı, yemek, çay ve kahve saatlerinde sosyal mesafe kurallarına göre düzenlenen salonlarda yemeklerini yiyebilecek.
 • Ortak alanların hepsi kapatılacak; spor salonu, masaj salonu, spa, hamam ve benzeri sosyal mesafenin korunamayacağı alanlar kullanıma süresiz şekilde kapatılacaktır.
 • Konuklar otelden ayrıldığında, boşalan odaya minimum 12 saat boyunca yeni konuk alınmayacak. Oda bu süreçte dezenfekte edilecek, nevresim, terlik, havlu gibi ortak eşyalar değiştirilecek. Otellerin koronavirüs önlemleri kapsamında en dikkat çekici şey, tek kullanımlık eşyalara ağırlık verilmesi.
 • Otel havuzu, deniz, plaj, şezlong, bank gibi alan ve eşyalarda sosyal mesafe kuralı uygulanacak.
 • Koronavirüs şüphesinin ortadan kaldırılması için konuklar ve personeller için ateş ölçümü, maske kullanımı, sosyal mesafe vb kurallar uyulması zorunlu hale getirilecektir.

Şezlonglarda Sosyal Mesafe

Konaklama Tesislerinin Alması Gereken Sertifika

Koronavirüs salgını, turizm dünyasında yeni önlemlerin, yeni kuralların doğmasına zemin hazırladı. Koronavirüs sertifikası bu yeniliklerden biri. Aslında tam adı Sağlıklı Turizm Sertifikası olan program, 2020 yaz sonundan itibaren tüm ülkede geçerli hale gelecek. Şu an faaliyette olan ya da faaliyete geçmeye hazırlanan tüm otel, pansiyon, butik otel ve konaklama merkezlerinde bulunması zorunlu olan sertifika, turizm sektörünün sağlıklı koşullarda faaliyetlerini sürdürmesi amacıyla çıkarılmıştır. Bu sertifikanın uluslararası bir geçerliliği bulunuyor. Sertifikaya sahip olan tesisler ve oteller, bazı kurallara uyacak. Örneğin plajlarda yoğun şezlong kullanımı yerine daha az şezlong ve daha geniş mesafeler söz konusu olacak. Otellerde ise açık büfe kaldırılacak. Otellerin koronavirüs önlemleri konukların birbirleriyle temasının sıfırlanması ve bulaş ortamının kaldırılmasına yönelik şekillendiriliyor. Sertifika gereğince termal kameralar, dezenfektan tünelleri, maske kullanımı, tek kullanımlık ürünlerin kullanımı ve periyodik temizlik çalışmalarının yapılması planlanıyor.

Sağlıklı Turizm Sertifikası olan oteller için 444 8 305 arayın veya www.mavirotatour.com adresini ziyaret edin.

Korona Tatil Önerisi

Otel Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koronavirüs devam ettiği sürece ülkemizdeki otel yönetimlerinin uyması gereken kurallar katılaşacak, konukların sağlığı koruma altına alınacak. Sağlık ve Turizm bakanlıklarının getirdiği kurallar haricinde otellerin koronavirüs önlemleri de tatilcilerin endişeden uzak tatil yapmasını sağlayacak. Peki, tatilciler pandemi devam ederken otel seçiminde nelere dikkat etmeli? İşte öneriler;

 • Gideceğiniz otellerin girişlerinde mutlaka ateş ölçme sistemi bulunmalı ya da bir görevli her konuğun ateşini ölçmek üzere görevlendirilmiş olmalıdır.
 • Otellerde sosyal mesafe kuralları lobiden, açık alanlara kadar her yerde uygulanıyor olmalıdır.
 • Dezenfeksiyon çalışması periyodik şekilde yapılıyor olmalıdır.
 • Odaların en az 24 saat havalandırılması, odalarda tek kullanımlık (havlu, terlik vb.) ürünlerin kullanılması gerekiyor.
 • Koronavirüs belirtileri gösteren konuk ya da personellerin derhal sağlık birimlerine haberdar edilmesi ve izolasyonunun yapılıyor olması gerekiyor.
 • Otele ait tüm araçların dezenfekte edilmesi; şoförün ve yolcuların maske takıyor olması gerekiyor.
 • Plajlardaki şezlongların sosyal mesafeye göre düzenlenmesi ve şezlong sayısının azaltılması gerekiyor.
 • Oda girişlerinde, plajlarda, lobide, ortak alanlarda dezenfektanların bulunması gerekiyor.
 • Otel yönetiminin temizliği periyodik olarak gerçekleştirmesi gerekiyor.
Alanında uzman Mavi Rota Tour ailesi Korona Virüs zamanında tatil seçeneklerini sizler için hazırladı. Hemen 444 8 305 arayın!
Daha Fazlasını Gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close