HaberlerVize

Schengen’e Yeni Düzenleme

Avrupa Birliği güvenlik kaygıları ve mülteci krizi nedeniyle vize uygulamalarında yeni bir uygulamaya geçmeye hazırlanıyor.

Gri ve Yeşil Pasaportlular Dikkat!

Schengen’de Yeni Sistem

  • Yeşil ve gri pasaportlarla Avrupa’ya vizesiz seyahat eden vatandaşlar artık internetten kayıt yaptırmak zorunda olacak.
  • Schengen bölgesine giriş çıkışları daha güvenli hale getirmek isteyen Avrupa Birliği Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi anlamına gelen Etias uygulamasını hayata geçirmeye hazırlanıyor.
  • 2016 yılında AB Komisyonu tarafından başlatılan çalışmalarla gündeme gelen ve Avrupa Seyahat Bilgi ve Yetkilendirme Sistemi (ETIAS) olarak adlandırılan düzenleme, Avrupa’ya vizesiz seyahat eden kişilere internetten kayıt zorunluluğu getiriyor.

Schengen Vize Düzenlemesi

Uygulama Türkiye’nin de dahil olduğu 60 kadar ülkeyi ilgilendiriyor. Buna göre, AB’ye vizesiz seyahat edecek kişilerden 2020 yılından itibaren bir form doldurmaları istenecek ve formda doğum tarihi ve cinsiyet gibi temel bilgilerin yanında daha önce sabıka kaydı olup olmadığı ya da savaş bölgesinde bulunup bulunmadığı gibi bilgiler de istenecek.

Bu işlem 7 euro karşılığında yapılacak. Yapılan kayıtlar 3 sene veya seyahat belgesinin geçerlilik süresine kadar geçerli olacak ve 18 yaş altı ve 70 yaş üzeri vatandaşlar ücret ödemeyecek.

Schengen bölgesini yılda 30 milyon kişi ziyaret ediyor ve bu rakamın 2020 itibarıyla 39 milyonu aşacağı söyleniyor. Dünyada 60’tan fazla ülkeden 1.4 milyar kişi Schengen bölgesine vizesiz seyahat etme hakkına sahip.

Schengen vizesi, transit vize, vize başvurusu ve vize işlemleri hakkında en güncel bilgileri öğrenmek için blog.mavirotatour.com/vize/ tıklayın!
Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close