Haberler

Seyahatlerde HES Kodu Şartı

Şehirlerarası yolculuk yasağı, 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren Covid-19 sonrası kontrollü normalleşme süresi gereğince kalktı. Buna göre Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden HES kodu alarak vatandaşlar artık yolculuk yapabilecek. Uçak, otobüs ya da tren ile gerçekleştirilen seyahatlerde geçerli olan HES kodu, yolcuların güvenliğini sağlamak üzere geliştirildi.

HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır? HES kodunun süresi var mı?HES kodu hakkında tüm bilmeniz gerekenleri sizler için derledik!

HES Kodu Nedir?

Normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte HES kodu nedir sorusu, seyahat etmek isteyen yolcuların aklındaki en büyük soru. HES kodu, karayolu, havayolu ve demiryolu aracılığı ile şehirlerarasında seyahat edecek yolcuların T.C kimlik numarası ile alabilecekleri kod. Bu kod, aynı araç ile seyahat eden yolcuların takip edilmesini ve Covid-19’a yakalanan bir hastanın sonradan tespit edilmesi halinde vatandaşların takibini hızlı bir şekilde yapma imkânı sunuyor.

HES Kodu Nedir

HES Kodu Nasıl Alınır?

Peki, HES kodu nasıl alınır? Bu sorunun cevabı son derece basit. HES kodu almak üzere valilik ya da kaymakamlığa başvurmaya gerek yok. Hayat Eve Sığar (HES) mobil uygulaması üzerinden ve SMS ile HES kodu kolaylıkla alınabilir. Hayat Eve Sığar, uygulaması Sağlık Bakanlığı tarafından Covid-19 ile mücadele kapsamında pandemi sürecinin daha iyi bir şekilde atlatılması gereğince oluşturulmuştur.

SMS ile HES Kodu

Kısa mesaj aracılığı ile HES kodu, almak için akıllı bir telefona sahip olmanıza gerek yok. SMS ile HES kodu almak için telefondaki Mesajlar bölümüne tıklayın. Ardından ‘’HES’’ yazıp boşluk bırakın ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını girdikten sonra yine boşluk bırakarak T.C kimlik seri numarasının son 4 hanesini yazın. Bir boşluk daha bırakıp, HES kodu kaç gün geçerli olması isteniyorsa gün sayısını yazın ve mesajı 2023’e gönderin.

Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES Kodu

Hayat Eve Sığar uygulaması, Android işletim sistemine sahip akıllı telefon ve tabletlerde Google Play Store üzerinden ve iOS işletim sistemine sahip cihazlarda ise App Store’dan indirilebilir. Sağlık Bakanlığı’na ait bu uygulamadan kod almak için öncelikle indirme işlemini tamamlayın. Uygulamayı açtığınızda karşınıza yeşil renkli yuvarlaklar gelir. Sağ tarafta bulunan ‘’HES kodu işlemleri’’ yazan yuvarlağa tıklayın. Karşınıza çıkan ekranda ‘HES kodu oluştur’’ seçeneğine tıklayın. Burada kaç gün boyunca HES koduna ihtiyacınız olduğunu seçtikten sonra sizin için kod oluşturulacaktır.

Erken Tatil Planı

HES Kodunun Süresi Var Mı?

HES kodu, bir süre sonra geçerliliğini kaybeder. HES kodu alınırken, kodun kaç gün boyunca geçerli olması isteniyorsa vatandaş tarafından belirlenir. Bu nedenle seyahat tarihinize kadar geçerli olan kodu kolaylıkla edinebilirsiniz. Geçerlilik süresi dolduktan sonra aynı işlemler uygulanarak yeni bir kod alabilirsiniz.

HES Kodu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

HES kodu, vatandaşların yurt içindeki seyahatlerinin takibi için oluşturulan koddur. Kod aracılığıyla seyahat firmaları, yolcuların sağlık durumlarını kontrol edebilir. Halk sağlığına aykırı olduklarını düşündükleri yolcuların seyahat talepleri reddedilebilir. Covid-19 olduğu saptanan vatandaşlar ile birlikte yolculuk yapanlar, HES kodu sayesinde kolaylıkla tespit edilebilir. 65 yaş üzeri yolcular, şehirlerarasında yolculuk yapabilmek için HES kodu ile birlikte seyahat izin kâğıdı almalıdırlar.

Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close