Gezi RehberiTatil Günü

Singapur’da Çalışmak ve Oturma İzni

Singapur’da yaşamak ve çalışmak isteyen binlerce insan var. Singapur’da gezilecek yerler ve yaşam standartları yüksek olan Singapur hakkında tüm merak edilenler için okumaya devam edin. İyi Okumalar 🙂

Asya’da yer alan Singapur bir ada ülkesidir. Endonezya’nın kuzeyindeki Singapur Cumhuriyeti, tropikal iklime sahiptir ve bu sayede yılın her dönemi sıcaktır. Singapur, büyük bir adanın ismidir ve etrafında geneli ıssız olmak üzere 62 adet küçük ada bulunur. Singapur’un başkenti yine Singapur’dur ve para birimi Singapur Dolarıdır. Singapur Doları (SGD) yaklaşık 2,5 Türk Lirasına denktir. İklimi ile tam bir turizm cenneti olan Singapur, Güneydoğu Asya’nın en küçük ülkesi olma unvanına sahiptir. Güney Çin Denizi ve Hint Okyanusu’na olan yakınlığı sayesinde dünyanın en aktif limanlarından birine sahip olan Singapur, dört resmi dile sahiptir. Bunlar; İngilizce, standart Çince (Mandarin), Tamilce ve Malaycadır. Bir ada ülkesi olmasına rağmen ülkede çok sayıda gökdelen bulunur ve nüfusu 5,5 milyondan fazladır.

Singapur, büyüyen ve istikrarlı bir ekonomiye sahiptir. Yaygın iş imkânları sayesinde Singapur’da çalışmak son yıllarda giderek popüler olmaya başladı. Ada olmasına rağmen elektronik endüstrileri, petrol rafineri ve gemi yapımı gibi alanlarda gelişmiştir. İngilizcenin resmi dillerden biri olması ve Amerika, İngiltere ya da Avustralya’dan çok daha ucuz olması ülkeyi aynı zamanda öğrenciler için ideal hale getirir. Singapur’da yaşamak toplum refahı için düzenlenen yasaklara uymanızı gerektirir. Ülkedeki yasalar, insanların birlikte huzur içerisinde ve temiz bir çevrede yaşaması için geliştirilmiştir. Bu nedenle yere tükürmek, arabaları kirli bırakmak, yere çöp atmak, asansöre işemek, uyuşturucu kullanmak ve daha pek çok mesele kanunda yasaklanmıştır. Asansörlerde idrar kokusunu algılayabilen özel sensörler yer alır, böylece biri işediği takdirde kapılar kilitlenir ve polis çağrılır.

Singapur Revaçta

Singapur’da Çalışmak ve Oturma İzni

Singapur oturma izni alabilmek için iki ihtimal bulunur. Bunlardan ilki, en az 2.500.000 Singapur Doları yatırım yapmak ya da orada çalışmaya başlamaktır. İş için ya da girişimcilik amacı ile Singapur’da yaşamak isteyenlerin 3 senelik deneyimleri olmaları gerekir. Ülkeye gitme amacı ve kalma süresine göre farklı Singapur çalışma izinleri bulunur. Bu izne sahip olmak için öncelikle iş belgesi almanız gerekir. Mesleğinize bağlı olarak gereken belge değişecektir. Kazanılan paraya göre iki tür geçiş sahibi olunabilir. İlk olarak yönetici, profesyonel ya da uzman gibi en az 2.500 Singapur Doları kazanacak olanlar İstihdam geçişine ya da P ve Q geçişine (EP geçişi) sahip olmalıdırlar. İstihdam geçişi yani EP Pass’e sahip olanların ailelerine de bağımlılık belgesi verilir. Evlenmemiş ya da 21 yaş altındaki çocuklar, bu belgeden yararlanabilirler.

İkinci olarak Singapur’da çalışmak isteyen ve en az 1800 Singapur Doları kazanacak olan orta düzey çalışanlardır. Bu kişilerin alması gereken izin S geçişi yani S Pass’tir. EP geçişi ya da S geçişi için uygun olmayan kişiler ise R geçişe ya da çalışma iznine başvuruda bulunabilirler. Çalışmadan önce Singapur’u gezerek nasıl bir ülke olduğuna dair fikir edinebilirsiniz. Ülkeye giriş yapabilmeniz için aşağıdakilere sahip olmanız gerekmektedir.

  • En az 6 ay geçerliliğe sahip bir pasaport
  • Sarı Humma Aşısı olduğunuza dair belge
  • Singapur vizesi
  • Singapur’da kalacağınız süre boyunca size yetecek kadar para
Singapur vizesi hakkında bilgi almak ve başvuru yapmak için mavirotatour.com/vize hemen ziyaret et!

Singapur Gezi Rehberi

Singapur’da Eğitim Sistemi

Singapur, son derece başarılı bir eğitim sistemine sahiptir. Bunun en büyük nedeni Eğitim Bakanlığı’nın detaylı ve sıkı çalışma disiplinine sahip olması. Singapur’da okullar ocakta açılır ve kasımda kapanır. Doğu ve batı kültürlerinin bir araya geldiği Singapur, gelişmiş teknolojik altyapısı ve birinci sınıf eğitim sistemi ile uluslararası öğrencilerin tercihleri arasında yer alır. Singapur, dört tane devlet üniversitesine sahiptir. Technological University, Dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer almaktadır. Üniversitede sosyal bilimler, beşeri bilimler, mühendislik, tıp ve işletme branşlarında yüksek kaliteli eğitim verilir. Singapur’da okumak isteyen yabancı öğrenciler için devlet üniversiteleri iyi bir seçenektir. Aynı zamanda uluslararası alanda saygın birçok enstitü ve üniversite de öğrenciler için ideal eğitim alanlarındandır.

Singapur’da dil kursuna gitmek ilk başta kulağa biraz garip gelse de aslında burada yaşayan insanların İngilizce ve Çinceyi çok iyi bilmesi nedeniyle yerel halk ile pratik yapabilirsiniz. Egzotik atmosferi ve büyüleyici şehir yapısı ile İngilizce öğrenirken dünyanın en güzel ülkelerinden birini keşfe çıkabilirsiniz. Dünya genelinde çok sayıda insan her sene Singapur’daki dil okullarını tercih ediyor.

Singapur’da Gezilecek Yerler

Asya’nın en güzel ülkelerinden biri olan Singapur, her sene turist akınına uğrar. Kuzeyinde Malezya bulunan ülke, dünyadaki ender şehir devletleri arasında yer alır. Yüzölçümü olarak Singapur, İstanbul’un yaklaşık %10’una tekabül etmektedir. Buna rağmen ekonomisi oldukça zengindir ve bölgede pek çok gökdelen yer alır. Bu büyüleyici ada ülkesine gittiğinizde Singapur’da gezilecek yerler aşağıda sıralandığı gibidir.

Merlion Heykeli

Merlion Heykeli, başkent Singapur şehrinin simgesi olarak bilinmektedir. Heykelin baş kısmı aslan ve gövdesi balık şeklindedir. Aslanın ağzından okyanusa doğru su çıkan Merlion Heykeli’nin boyu 8,6 metredir. Heykelin arkasında şehrin diğer bir simgesi olan Marina Bay Sands Oteli konumlanır. Merlion Heykeli ve oteli arkanıza alarak güzel bir fotoğraf çektirmez iseniz, Singapur’a gelmiş sayılmazsınız.

Gardens By The Bay

Gardens by the Bay, olağanüstü güzelliğe sahip dünyanın en orijinal dizayn edilen parklarından biridir. 101 hektar genişliğindeki parkta yeşilin her tonunu bulabilirsiniz. Işıklandırması ve yapısı ile oldukça ilgi çekici olan bu parkta Super Trees (süper ağaçlar) isimli özel ağaçlar yer alır. Ağaçların arasında Sky Way (gökyüzü yolu) adı verilen bir yürüyüş yolu yapılmıştır. Sky Way’de gezmek için 8 Singapur Doları ödemeniz gerekir. Dünyanın en büyük iç mekan şelalesi de parkın içerisindedir. 42 metre uzunluğundaki bu şelale Cloud Forest (bulut orman) ismindedir. Cloud Forest’ta Lost World (kayıp dünya) ve Secret Garden (gizli bahçe) olmak üzere iki tematik alan vardır. Bunları gezmek isterseniz 18 Singapur Doları ödersiniz. Gardens by the Bay, her akşam ortalama 19:45 ve 20:45 arasında ihtişamlı ses ve ışık gösterilerine sahne olur.

Singapur Pazar Araştırması

Chinatown

Chinatown, Singapur’un en eğlenceli bölgelerinden biridir. Çin Mahallesi anlamına gelen China Town, Singapur’da gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahiptir. Bölgenin içerisinde Çin kültürünün anlatıldığı Chinese Heritage Center müzesi, Buddha Tooth Relic ve Sri Mariamma Temple tapınakları bulunur. Alışveriş severler Çin mahallesinde hem ekonomik hem de çok çeşitli binlerce eşya bulabilir.

Orchard Road

Orchard Road, Singapur’da mutlaka gitmeniz gereken yaklaşık olarak 2 km uzunluğundaki hem ülkenin hem de dünyanın en ünlü caddelerinden biridir. Ülkemizdeki İstiklal caddesinin daha uzun versiyonu olarak düşünülebilecek bu caddede çok sayıda alışveriş merkezi yer alır. Asya’nın en ünlü alışveriş noktalarından biri olarak bilinen Orchard Road’da 22 tane alışveriş merkezi bulunur. Yol üzerindeki en ünlü alışveriş noktası ION Orchard’dır. Buna ek olarak 313@Somerset ve Paragon da son derece popülerdir. Uzak durmanız gereken alışveriş merkezlerinden biri ise Lucky Plaza’dır. Ancak yemek yiyecek standart bir yer arıyorsanız Lucky Plaza’da Mcdonalds ve Pizza Hut yer alır.

Singapur Botanik ve Orkide Bahçesi

Singapur’da gezilecek yerler listemizin son durağı Asya’nın büyüleyici yeşil alanlarından biri olan Singapur Botanik Bahçesi, UNESCO Dünya Mirasları listesinde de yer almaktadır. 1859 senesinden beri mevcudiyetini koruyan park, birbirinden renkli ve ihtişamlı çiçeklere ev sahipliği yapar. Park, şehrin havasına göre daha sıcaktır ve yüksek nem yoğunluğuna sahiptir. Bu nedenle giderken yanınızda su bulundurmayı unutmayın. Singapur Botanik Bahçesi’nin en popüler alanı Orkide Bahçesi’dir. Orkide Bahçesi, parkın girişinden 1.3 km uzaklıktadır ve dünyanın en geniş orkide bahçesi olma unvanına sahiptir.

Singapur Otelleri için erken rezervasyon fırsatlarını kaçırma. Hemen mavirotatour.com/otel adresini Ziyaret Et!
Merak Ettiğiniz Şehirlerin Gezi Rehberleri için blog.mavirotatour.com/gezi-rehberi/ Adresini Hemen Ziyaret Et!
Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close