Gezi Rehberi

Tarih ve Modern Dünya Bir Arada: Milano

Kuzey İtalya’nın gözdesi, modanın, mimarinin, kültürün ve sanatın başkenti Milano… İtalya ya da Avrupa gezisine çıkanların vazgeçilmez noktası Milano, tartışmasız dünyanın en güzel şehirlerden biri. Hem her bir sokağı tarihe açılan bir pencere, hem de modern dünyanın gerçek yüzü. Soğuk ve ciddi bir şehir gibi görünse de, aslında bir o kadar da sıcak ve samimi bir yapıya sahip. Ne tam olarak bir Roma, ne de Floransa aslında. Kafe ve restoranları, mimarisi ve sanatı, tarihi ve sanayisi ile İtalya’nın bilinen ve gelişmiş kentleri arasında.

Şehrin simgesi haline gelmiş Duomo di Milano, yani, Duomo Katedrali; görkemli ve devasa yapısı ile turistik ziyaretlerin bir numarası. Avrupa’nın 4. büyük katedrali olmasının yanı sıra, 500 yıl boyunca yapılmaya devam edilmesi de ilginç özelliklerinden biri. Bu nedenle katedralde farklı dönemleri, farklı mimarların izlerini görebiliyorsunuz. Buraya modanın başkenti denmesinin en önemli göstergelerinden biri de dünyanın en eski alışveriş merkezinin burada olması. Galleria Vittorio Emanuele II, katedrale yakın bir konumda, mimarisi ve tüm etkileyiciliği ile karşınıza duruyor.

İtalya Milano Gezi Rehberi

Milano Gezi Rehberi

Görkemli opera binası, La Scala; şehrin en güzel yapılarından olan Sforzesco Kalesi ve hemen ardındaki Sempione Parkı size, Milano’ya iyi ki gelmişim, dedirtecek! Şehrin ana merkezi olan Piazza della Scala, bahsettiğimiz tüm mekânlara ve binalara yakın konumda. Buradan rota oluşturarak ya da içinizden geldiği gibi keşfe çıkarak şehrin tüm güzelliklerine şahit olabilirsiniz. Şehrin en gezilebilir durumda olduğu zamanları tercih ederseniz çok daha fazla keyif alacağınızı söyleyebiliriz. Tabii yağış ya da soğuk havalar sizin için engel değilse, istediğiniz zaman kendinizi Milano sokaklarına bırakabilirsiniz.

İtalya vizesi hakkında bilgi almak ve başvuru yapmak için mavirotatour.com/vize adresini hemen ziyaret et!

Milano’ya Ne Zaman Gidilir?

İtalya ile Türkiye arasında konum olarak çok bir farklılık olmadığı için hava durumu konusunda biraz da olsa bağ kurabiliriz. Milano, şehrin kuzeyinde yer aldığı için karasal iklime tabidir. Ve şehrin ziyaret için mükemmel olduğu zamanları İstanbul ile özdeşleştirebiliriz. Buna göre, ziyaret için Eylül- Kasım ve Nisan- Haziran dönemlerinin ideal olduğunu söyleyebiliriz. En yüksek sıcaklıklar Temmuz- Ağustos döneminde. Nemin de etkisi ile beraber gezmek için bu aylar biraz sıkıntılı olabilir. Bu yüzden yaz mevsimini isteyenler için Haziran ayını daha çok tavsiye ediliyor. Kışın ise ülkemizde olduğu gibi yağış ve kar ihtimali var, tabii bir de soğuk havalar. Daha verimli bir gezi olması adına önerilen dönemlerde seyahat etmeyi planlayabilirsiniz.

İtalya Milano Gezilecek Yerler

Milano’da Gezilecek Yerler

Her yerinden sanat, mimari ve tarih fışkıran bu şehrin en önemli yapısı, başta da belirttiğimiz gibi Duomo Katedrali. Saint Bartholomew heykeli gibi içerisinde yüzlerce eşsiz heykel, tablo ve sanat eseri barındıran katedral, edebiyatın ünlü isimlerine ilham olmuş bir yapı. Bu muazzam yapı Milano için aynı zamanda bir kıstas. Şehirde bulunan hiçbir binanın bu yapıyı uzunluk olarak geçmesine izin verilmiyor. Hemen Duomo Katedrali’nin yakınında bulunan La Scala ise dünyaca bir öneme sahip. Yalnızca ihtişamlı, mimarisi güzel bir opera binası değil; aynı zamanda sanat açısından, prensipleri olan, sanatçılar başta olmak üzere birçok kişi için önemli olan bir yapıdır.

Milona’ya gelip de görmeden gitmemeniz gereken bir diğer yapı ise dünyanın en eski alışveriş merkezi olarak bilinen Galleria Vittorio Emanuele II. İsmini İtalya’nın ilk kralından alan bu yapı, lüks mağazalarından ziyade ambiyansı ve tarihi yapısıyla büyük ilgi topluyor. En dikkat çekici özelliklerinden biri ise camdan yapılmış kubbe tavanı.

Şehre gelip de Sforzesco Kalesi’ni görmeden gitmeniz olmaz. Size kendinizi tarihi bir filmde hissettirecek, Milan Dükü F. Sforza tarafından yaptırılan kaleyi ziyaret edebilir; arka kısmında bulunan Sempione Parkı’nda vakit geçirebilirsiniz. Eğer bahar aylarında Milano’daysanız piknik de yapabilir, Milano’nun meşhur şaraplarının tadını burada çıkarabilirsiniz. Parkın sonunda ise Porta Sempione’yi görmeden geçmeyin. Şehir surlarına benzer bu yapıların hepsi günümüze ulaşmasa da 6 tanesini burada görebiliyorsunuz.

Milano Otelleri için erken rezervasyon fırsatlarını kaçırma mavirotatour.com/otel adresini hemen ziyaret et!

Milano’da Ne Yenilir?

İtalya, üstelik de Milano’dayken yeme- içme konusunda ne kadar şanslı olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Taze makarnalar, Akdeniz ürünleri, şarapları, panzerottileri, deniz ürünleri, pizzaları ve kahveleri olmadan bir Milano gezisi düşünülemez. Tabii aynı zamanda burayla özdeşleşmiş yemekler de var: Risotto ve Ossobuco. Risotto, ülkemizde de yapılan fakat burada farklı olarak içerisinde deniz ürünleri, sebzeler ya da farklı malzemeler de bulunan pilav lapası türünde bir lezzet. Ossobuco ise, uzun süre fırına verilerek yapılan bir et yemeği.

Özellikle Milano gibi Kuzey İtalya’da hâkim olan bir diğer seçenek ise Aperativo. Buraya özgü bir gelenek kabul edilen aperativo, içki almanız karşılığında yanındaki açık büfe aperatiflerden yararlanmanız anlamına geliyor. Akşam iş çıkış saatlerine denk getirilen bu uygulama son derece popüler.

Nerede yemeliyim sorunuza karşılık ise birkaç önerimiz var. Çok geniş bir yemek ve şarap skalasına sahip olan, ayrıca Ossobuco’nun da en iyi yapıldığı yerlerden biri olan Da Vic Ristorante Guerrini, mutlaka gidilmesi gereken yerlerden. Bir diğer önerimiz ise panzerottiyi en iyi yapan yerlerden; Luini. Katedrale yakın konumda olan Luini, hem İtalyanların hem de turistlerin gözdesi.

Milano’dan Ne Alınır?

Bilindiği gibi Milano, lüks markaların ana merkezi. Buradan yapacağınız alışverişler Türkiye’ye göre daha avantajlı fiyatlarda olmakla beraber; özellikle indirimli dönemlere denk gelirseniz ciddi avantajlar elde edebilirsiniz. Bununla beraber, magnet, kar küresi, katedral minyatürleri ve daha birçok hediyelik eşyaları da meydanda ve katedral çevresinde uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Milano bir alışveriş cenneti olduğu için hediye almakta ya da kendinize sürprizler yapmakta kesinlikle sorun yaşamayacaksınız. Giyim konusunda high-end markaları tercih edebileceğiniz gibi şehirdeki ara sokaklarda mutlaka en az biriyle karşılaşacağınız vintage mağazalara da uğrayabilirsiniz. Bunların dışında, eğer daha gastronomik bir hediye arıyorsanız Milano’nun muhteşem peynir çeşitlerinden, kahve çekirdeklerinden, taze el yapımı makarnalarından ve şaraplarından yararlanabilirsiniz.

Milano'ya Nasıl Gidilir

Milano’da Eğlence & Aktivite

Milano’nun belki de en keyifli aktivitelerinden biri geleneksel bir hale gelmiş aperetivoları. Saat 18.00 ile 21.30 saatleri arasında geçerli olan aperetivolar, bir içki alıp sınırsız şekilde aperatif açık büfeden yararlanmanızı sağlıyor. Bir içkiyle rahatlarken nefis yiyeceklerin de tadına bakmış oluyorsunuz.

Duomo’yu bir de farklı açıdan seyretmek isterseniz mutlaka Vittroia Emanuel’in terasındaki Aperal Terrezza’yı ziyaret edin. Çok rağbet olduğu için sıra olsa da, mükemmel içki çeşitleri ve yemekleri ile kalbinizi çalacaktır. Milano sokaklarında, meşhur dondurmalarını da alıp keşfe çıkmayı da listenize ekleyin mutlaka.

Futbola ilginiz olmasa dahi, Inter ve Milan gibi efsanevi takımların statlarını ziyaret etmenizi öneririz. Takım mağazalarından sevdiklerinize ufak da hediyeler de alabilirsiniz üstelik. Milano’da popüler olan bir diğer spor türü ise kayak. Eğer uygun bir dönemde gittiyseniz Cortina kayak merkezine gidebilir; Milano’nun farklı bir yüzüyle tanışabilirsiniz.

Milano’da Nerede Kalınır?

İtalya’nın Roma’dan sonra en büyük şehri olan Milano, tabii ki konaklama açısından da zengin imkânlara sahip. Binlerce otel seçeneği arasından mutlaka hem zevkinize hem de bütçenize uygun bir seçenek bulabiliyorsunuz. Gezmesi ve şehir içi ulaşımı kolay bir şehir olduğu için de kalacak yer bulmak da konuma dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Şehrin merkezi ve birçok önemli yapıyla da iç içe olan Duomo, birçok farklı konseptte otele sahip. Üstelik fiyatları sandığınız gibi uçuk seviyelerde de değil. Tabii yine de daha uygun fiyatlar peşindeyseniz, Bergamo bölgesinden bir otel bulmayı deneyebilirsiniz. Bütçe dostu ve yine de iyi bir hizmet anlayışı isteyenler için Hotel Charly ve Esco Hotel Milano’yu önerebiliriz. Konforuna düşkün olanlar için ise 5 yıldız seviyesindeki Armani Hotel Milano, Excelsior Hotel Gallia gibi lüks oteller tam da size göre.

Amerika’nın Eşsiz Tatil Cenneti olan Miami’nin gezi rehberini sizler için hazırladık. Miami Gezi Rehberi Hemen Ziyaret Et!
Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close