HaberlerUçak Bileti

THY’den Dış Hat Uçuşları ile ilgili Açıklama

Türkiye’de yasakların kalkması ile tüm gözler Dış Hat uçuşlarına yöneldi. Herkesin merak ettiği Dış Hat uçuşları ne zaman açılacak? Dış Hat uçuşları ne zaman başlayacak? sorusunun cevabı THY’nin Genel Müdürü Bilal Ekşi’den geldi.

THY Dış Hatlar Açıklaması

Korona virüs kapsamında bütün dünyada alınan önlemler gereğince sınırlar kapatılmış ve uluslararası uçuşlar durdurulmuştu. Ülkemizde Türk Hava Yolları, 28 Mart’tan itibaren tarifeli yolcu uçuşlarına ara vermişti. Cumhurbaşkanlığı kararınca 1 Haziran tarihinde yurt içinde seyahat yasağı kaldırıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yaptığı açıklamada Haziran ayından itibaren aşamalı bir şekilde 40 ülkeye uçuşlar düzenleyeceğini belirtti.

Alınan kararlar gereğince 10 Haziran tarihinden itibaren uçuş düzenlenecek ülkeler sırasıyla: Bahreyn, Bulgaristan, Katar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Yunanistan.

İkinci aşamada yolcuların 15 Haziran’dan sonra gidebilecekleri ülkeler ise: Çekya (Çek Cumhuriyeti), Almanya, İsviçre, Polonya, Azerbaycan, Hırvatistan, Litvanya, Sırbistan, Romanya, Macaristan, Japonya, Hong Kong, Slovenya ve Singapur.

THY’den Dış Hat Uçuşları Açıklaması

Vatandaşların dış hat uçuşları ile ilgili detayları merak etmesinin ardından Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, dünyadaki tüm havayollarının 330 ya da 350 gün ilerisindeki tarihlere rezervasyon yapmak zorunda olduklarını belirtti. Sistemin 10 Haziran’dan sonra anlaşma sağlanan ülkeler için aktif olacağını söyleyen Ekşi, açıklamalarının devamında, ‘’Dış Hat uçuşlar genel olarak açıldığında: hangi ülkelere izin verildiği, hangi ülkelerin bize izin verdiği, tarihin ne olduğu belli olacak ve ona göre tarifeye son hali verilecek ve bu duruma göre zorunlu tarife değişikliği yapılacaktır.’’ sözlerine yer verdi.

Süreç hakkında tüm sorularınız ve Vize, Otel, Kongre, Fuar turlarınızın erken rezervasyon kayıtları için 444 8 305 Hemen Arayın!

Erken Rezervasyon Önemi

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin dış hat uçuşlarıyla ilgili Twitter’dan yaptığı açıklama şöyle;

“Haklı olarak dış hat uçuşlarını soruyorsunuz. Önce teknik bir açıklama:

 1. Dünyada bütün havayolları rezervasyon sistemleri, 330 veya 350 gün ilerisine kadar rezervasyon yapmak zorundadırlar.
 2.  Normal zamanda yaz – kış tarifesi belirlenir ve rezervasyon sistemine yüklenir.
 3. Şu anda dış hat uçuşları 10 Haziran’a kadar Covid salgını sebebi ile otoriteler tarafından durdurulmuştur.
 4. Rezervasyon sisteminde 10 Haziran’dan itibaren gözüken uçuşlar tüm havayolları uygulamasında olduğu gibi en az 6 ay önce konulan, konmak zorunda olan tarifedir.
 5. Dış hatların yakında kademeli olarak başlayacağı ümidini biz de taşıyoruz. Ulusal otoritelerimiz yanında sefer için karşı devletlerin de izni gerekmektedir. Bu İzinler günlük takip edilmektedir. Emin olun biz herkesten daha fazla dış hat uçuşlarının açılmasını arzu ediyoruz.
 6. Dış Hat uçuşlar genel olarak açıldığında:
  • Hangi ülkelere izin verildiği,
  • Hangi ülkelerin bize izin verdiği,
  • Tarihin ne olduğu,

belli olacak ve ona göre tarifeye son hali verilecek ve bu duruma göre zorunlu tarife değişikliği yapılacaktır.

Sevgili Yolcularımız, Tüm bu süreçlerin hepinizi, hepimizi çok yorduğunun farkındayız. Dünya havacılık tarihinde inanılmaz bir krizi beraber yaşıyoruz. Aşırı belirsizliklerin olduğu bir ortamı inşallah aşmak üzereyiz. Lütfen bir süre daha sabrınızı istirham ediyoruz.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

A grubu Turizm Seyahat Acentası ve aynı zamanda IATA üyesi olan Mavi Rota Tour olarak süreci yakından takip ediyor, en güncel doğru bilgileri size ulaştırıyoruz. Covid-19 salgını yüzünden ertelenen fuar ve kongre turlarının yeni tarihleri ile tur ziyaretlerinizi en uygun fiyatlara oluşturuyoruz. Hemen 444 8 305 arayın!
Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close