HaberlerVize

Türk Vatandaşlarından Transit Vize İsteyen Ülkeler

Eğer aktarmalı uçuş biletine sahipseniz ya da uygun fiyatlı bir aktarmalı bilet bulduysanız, kullanmadan önce muhakkak transit vize istenip istenmediğine dikkat etmeniz gerekiyor. Destinasyon noktanız olan ülke için vizeniz olsa dahi, aktarma yapılan ülke de sizden birtakım taleplerde bulunabilir. Peki nedir bu transit vize, şartları nelerdir ve hangi ülkeler istemektedir?

Transit Vize Nedir?

Havaalanı transit vizesi olarak da adlandırılan bu vize türü, uçuş güzergahınızda aktarma yapacağınız nokta için geçerlidir. Verilen bu vize sayesinde havaalanının ilgili bekleme alanlarında sıradaki uçuşunuzu bekleme hakkına sahip olursunuz. Bunun haricinde ülkeye giriş hakkı ve havaalanından çıkış imkanı sağlamaz. Transit vizeler, ülkeden ülkeye farklı şartlara sahip olabilmekle beraber, istisnai durumlar haricinde daima istenen bir vize türüdür. Eğer gerekli vize imkanına sahip değilseniz, sıradaki uçuşa devam edemeyeceğinizden dolayı ülkenize geri dönmek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden aktarma noktanızın gerekliliklerini yerine getirmeyi unutmayın.

Transit Vize Gerekli Evraklar

Hangi Ülkeler için Transit Vize Gerekli?

Transit vize şartının ilk etapta bazı şartlara bağlı olduğunu belirtebiliriz. Schengen bölgesi olarak bilinen ülkelerden biri sizin aktarma noktanız ise, transit vizeye tabi tutulmanız için Schengen vizenizin olmaması gerekiyor. Fakat bazı ülkelerde ise Schengen vizenizin olup olmaması herhangi bir değişikliğe neden olmuyor. Bu durumlarda ise, muhakkak ilgili ülkenin transit vizesine de sahip olmanız gerekiyor. Genel olarak transit vize isteyen ülkelerden söz etmek gerekirse;

 • Almanya
 • İsviçre
 • Çek Cumhuriyeti
 • Yunanistan
 • Amerika
 • Kanada
 • İngiltere

Belirttiğimiz gibi, güncel bir Schengen vizesine sahipseniz, Almanya, Çek Cumhuriyeti, İsviçre ve Yunanistan sizden herhangi bir ek vize talep etmiyor. İngiltere, Kanada, Amerika ise her türlü durumda transit geçiş vizesini talep ediyor. Bu yüzden muhakkak ülkenin şartları doğrultusunda belgenizi edinerek seyahate başlamanız. İlk etapta uçuşunuz onaylansa dahi, aktarma noktasında sorun yaşayacağınız için çeşitli problemlerle uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Büyük ihtimalle de ülkenize en kısa sürede geri dönüş yapmanız istenir. Böyle bir şey yaşamamak için gerekli belgelere sahip olduğunuzdan emin olun.

Kolay Vize Başvurusu için mavirotatour.com/vize adresini Hemen Ziyaret ET!

Transit Vize için Gerekli Evraklar

Tabii ki ülkeler arasında evrak talepleri değişkenlik gösterebiliyor. Fakat genel itibariyle yolculardan istenen belli başlı talepler bulunuyor. Ayrıca, transit vize için başvurunuzu bizzat kendiniz gerçekleştirmeli ve formları eksiksiz şekilde el yazısı ile doldurmalısınız. Peki tam olarak istenen belgeler nelerdir, derseniz:

 • En az 6 ay geçerliliği olan bir pasaport
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Konsolosluk adına oluşturulmuş transit geçiş vizesi talep dilekçesi
 • Gidiş- dönüş uçak biletleri
 • Otel rezervasyon belgesi
 • Destinasyon ülkeniz için sahip olduğunuz vize
 • İki adet biyometrik fotoğraf

Var olan belgeleri ilgili konsolosluklar ve başvuru merkezleri aracılığı ile uçuş tarihinizden önce tamamlamanız gerekmektedir.

Transit Vize İsteyen Ülkeler

Transit Vize İstisnai Durumlar

Transit vize uygulaması bazı durumlar söz konusu olduğunda uygulanmıyor. Eğer İngiltere üzerinden transit geçiş yapacaksanız, Schengen vizenizin olması etki etmese de, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD ülkelerinden en fazla 6 ay önce giriş yaptığınız görünüyorsa ya da hala geçerli giriş vizeniz varsa transit vize talebinden muaf olursunuz. Bununla beraber, aktarma olarak en çok kullanılan ülkelerden biri olan Almanya’da ise Schengen vizesine sahip olmanın yanı sıra ABD’de oturum izninizin olması durumunda da muaf oluyorsunuz. Transit vize, kapıda vize alma opsiyonu bulunan bir vize türü olmadığı için muhakkak gerekli işlemlerinizi tamamlamış olmanız şart. Bir sorun yaşamamanız adına, belirttiğimiz şekilde başvurunuzu yapmanızı öneririz.

Schengen vizesi, transit vize, vize başvurusu ve vize işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için blog.mavirotatour.com/vize/ adresini ziyaret et!
Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close