Vize

Vize Evrakları Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurt dışı seyahatinde vize uygulaması bulunan ülkelere giriş yapmak için pasaportla birlikte vize almanız gerekiyor. Vize başvuruları her zaman onay almıyor. Eksik ya da yanlış vize başvurusu ret alabiliyor. Daha birçok unsur vizenin retle sonuçlanmasına sebep olabiliyor. Vize yetkilileri başvuru sahibinin o ülkeye gitme amacını, finans bilgilerini, kişisel bilgilerini inceler. Alınacak vizenin türüne göre farklı belgeler istenebiliyor. Bu nedenle ret cevabı almamanız için sizlere vize evrakları hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bir rehber hazırladık.

Transit Vize Gerekli Evraklar

Vize Evrakları Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Schengen vizesi başvurusu yaparken öncelikle bilmelisiniz ki başvuru yaptığınız ülkeye seyahat etmelisiniz. Vize onayı alıp da ülkeye seyahat etmemeniz diğer başvurularınızda ret cevabı almanıza sebep olabilir.
 • Schengen vizesi başvurularında alınan park izi 2 yıllık bir geçerliliğe sahiptir. 2 yılın ardından yeniden parmak izi vermelisiniz. Ancak bazı durumlarda parmak izi geçerliliği sürmesine karşın yeni bir parmak izi verilmesi istenebiliyor.
 • Vize başvurusu yaparken verdiğiniz her bilgi doğru olmalıdır. Konaklama bilgilerindeki yanlış bilgiler ret cevabına sebep oluyor. Vize başvuru sürecinde yetkililerin tüm bilgileri sorguladığını, doğruluğunu araştırdığını unutmayın.
 • Vize başvurunuzun ret ile cevaplanması sizi telaşlandırmasın. Her ret cevabı sebepleriyle birlikte başvuru sahibine iletilir. Belgedeki maddeleri yerine getirerek yeniden başvuru yapabileceğiniz gibi bu belgeye itiraz da edebilirsiniz. Ancak şöyle bir durum var: Reddedilen başvuruya itiraz edip yeni bir vize başvurusu yapar ve yine ret cevabı alırsanız eğer 2 yıl boyunca vize başvuru yapma hakkınız elinden alınır.
 • Banka hesap bilgileri her vize başvurusunda istenilir. Burada dikkat etmenizi istediğimiz şey; vize evraklarına dâhil edeceğiniz banka hesabınızın yeni açılmış, sıfır ya da çok az işlem geçmişine sahip olmamasıdır. Vize başvurusunda hesap hareketlerinin olduğu “aktif” bir hesap bilgisi sunmalısınız.
 • Seyahat edecek olanların yaptığı en basit hatalardan biri vize başvuru tarihi oluyor. Vize başvurusu yaparken pasaport geçerliliği seyahat tarihinizden itibaren en az 6 ay olması gereklidir. Bir diğer önemli detay ise pasaportunuzda en az 2 boş sayfanın olmasıdır.
 • Vize başvurunuzu bizzat yapıyorsanız 1 aydan daha fazla zamana ihtiyacınız olduğundan son ana kadar beklememelisiniz. Konsoloslukların işlem yoğunluğu, resmi tatil dönemi, dosya hazırlığı gibi unsurlar başvurunuzun yetişmesini önleyebilir. Ancak vize danışmanlık şirketleri ile başvuru yapacaksanız seyahatinizden 1 ay önce işlemlerinize başlamalı ve tüm başvuru evraklarını teslim etmelisiniz.
 • Her vize başvuru sahibi statüsüne göre evrak hazırlamalıdır. Öğrenci, yönetici, emekli, ev hanımı veya farklı statülere sahip olabilirsiniz. Vize başvurusu yaparken statünüze göre evrak isteniyor. Örneğin avukatlar için meslek odasından, öğrenciler için eğitim kurumundan belge talep ediliyor.
 • Vize başvurunuzda mutlaka ama mutlaka seyahat ve konaklama giderlerinizin ne şekilde ya da kimin tarafından karşılanacağını belgelerle detaylandırmalısınız. Finansal bilgilerin eksik olması vize başvuru reddi sonucunu doğuruyor.
 • Gideceğiniz ülkede kalacağınız yeri belirtmelisiniz. Eğer bir yakınınızın evinde kalacaksanız ve davet almışsanız bu davetiye metnini; otel ve benzeri bir yerde kalmanız halinde ise rezervasyon bilgilerinizi başvuru dosyasına koymalısınız.
 • 18 yaşından küçük her başvuru sahibinin ebeveynlerinden noter onaylı Muvafakatname alması gerekiyor. Eğer anne – babanın boşanmış olması söz konusuysa çocuk hangi ebeveynle gidiyorsa bir diğerinden noter onaylı izin belgesi alınmalıdır. Bu kuralın amacı ebeveynlerin birbirlerinden çocuk kaçırmasını önlemektir.
 • Avrupa ülkeleri için vize alınıyorsa tek veya çoklu giriş vizesi almalısınız. Şöyle ki; eğer Avrupa Birliğine ait tek bir ülkeye gidecekseniz tek girişli vize; iki ya da daha fazla ülkeyi ziyaret edecekseniz ise Multi Schengen vizesi için başvuru yapmalısınız. Başvurunuzda gideceğiniz ülkelerle ilgili bilet ve konaklama rezervasyonlarını göstermelisiniz.
 • Vize başvurusu yaparken aracı kurum ya da şahsi başvuru yapabilirsiniz. Bazı ülkelerin vize talebinde yalnızca başkonsolosluklar aracılığıyla başvuru kabul ettiğini bilmelisiniz. Bu doğrultuda bulunduğunuz şehirde başkonsolosluk yok ise size en yakın başkonsolosluğa başvuru yapabilirsiniz.
 • Vize başvurusu evraklarınız eksik ya da yanlış bilgi içeriyorsa, vize yetkililerinin şüpheli gördüğü bir durum varsa başvurunuz reddedilir. Eksiksiz vize başvurusu yapmanız halinde ise konsolosluk size vize randevusu verir. Vize randevusunda ise çoğunlukla vize başvurunuz onaylanır.
Mavi Rota Tour ailesi olarak vize başvurusu için yanınızdayız. En kolay vize başvurusu için mavirotatour.com/vize hemen ziyaret edin!

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır

Vize Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gereken Notlar

 • Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere vize başvurusunun vize danışmanlık kurumları aracılığıyla yapılmasını istemiyor. Bu ülkelere seyahat ederken şahsi vize başvurusu yapmalısınız. Başvurulara seyahate bir aydan daha fazla süre kalmışken başlamayı unutmayın.
 • Olağanüstü Hal (OHAL) dönemlerinde seyahat edecek olan yeşil pasaportlu kişilerden, vizesiz seyahat etme hakkı bulunan ülkelere giderken ekstra evrak istenebilir..
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan ancak Türkiye’de oturma izni bulan olan kişiler rutin şekilde başvuru yapabilirler. Ancak oturma izni yoksa vatandaşı oldukları ülkenin konsolosluğuna başvuru yapmaları gerekiyor.

Hangi ülkeye giderseniz gidin dikkat edeceğiniz temel nokta vize başvuru dosyası hazırlarken kesinlikle doğru ve eksiksiz bilgiler vermeniz olacaktır. Vize başvurusu sanılanın aksine çok zor, çok stresli bir durum değil. Kurallara uyduğunuz sürece gideceğiniz ülkeye vize alabilirsiniz.

Schengen vizesi, transit vize, vize başvurusu ve vize işlemleri hakkında merak ettikleriniz için blog.mavirotatour.com/vize/ adresini ziyaret edin.
Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close