Vize

Vize Nasıl Alınır?

Kendi ülkeniz haricinde bir ülkeye giriş yapmak, dilediğiniz gibi gezebilmek için o ülkenin vizesini almanız gerekir. Seyahatin içeriğine göre farklı vize türleri vardır. Eğlence, iş, eğitim, sağlık, spor gibi çeşitli nedenlerden ötürü farklı sürelerde vize alabilirsiniz.

Vize alabilmek için öncelikle bir pasaporta sahip olmalısınız, sonra birtakım evrakları hazırlamanız ve dosya halinde gitmek istediğiniz ülkenin konsolosluklarına ya da yetkili aracı kurumlara başvuru yapmalısınız. Dilekçe doldurmak, vize masraflarını ödemek ve tüm bunları yaptığınıza dair belgeleri teslim etmek yeterli olacaktır.

İçeriğimiz sayesinde Vize Nasıl Alınır? Vize Başvurusu Nasıl Yapılır? Vize Başvurusunda Gerekli Belgeler Nelerdir? Konsolosluk Neye Göre Karar Veriyor? Sorularının cevabını öğreneceksiniz. Keyifli Okumalar.

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yurt dışına çıkmadan yaklaşık bir ay önce yapmanız gereken vize müracaatı için Büyükelçilik konsolosluğu, başkonsolosluk, fahri konsolosluk ya da yetkili aracı kurumlara başvurmalısınız. Başvuru aşaması vize alabilmenin en önemli adımı olduğundan istenilen tüm belgeleri özenle hazırlayıp yetkili makam ve aracı kurumlara sunmalısınız.

Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Vize başvurusu için istenilen evraklar vizenin türüne ve gidilecek ülkenin vize şartlarına göre değişkenlik gösterir. Genel anlamda ortak olan vize belgeleri ise şöyledir:

 • Pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • Tam vukuatlı nüfus örneği
 • İkametgâh adresi
 • Mesleki durum belgesi
 • Banka hesap dökümü
 • Başvuru sahibi evliyse evlilik cüzdanı

Vize Nasıl Alınır

Yurt dışı için vize alırken yukarıdaki belgeleri eksiksiz ve doğru hazırlamalısınız. Seyahatinize sponsor olunuyorsa, söz konusu ülkeden davet mektubu alınmışsa, ticari amaçla vize talep ediyorsanız bu durumları göstermek için ek belgeler göstermeniz gerekebilir. Hangi ülkeye ne amaçla gidilecekse vize şartları dikkatle okunmalı ve eksiksiz bir başvuru dosyası teslim etmelisiniz.

Vize Müracaatında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Vize başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken unsurlar şöyledir:

 • Pasaportunuzun en az 6 ay geçerliliği olmalıdır.
 • Vize başvurularınızda evrak dosyasına ekleyeceğiniz banka hesabınızın yeni açılmamış olması gerekir.
 • Vize müracaatı için yapılmış sahte rezervasyonlar vize reddi almanıza sebeptir. Otel rezervasyonları başvuru değerlendirmeleri esnasında kontrol edilir.
 • Seyahatinize sponsor olan biri varsa, vize başvurusunda bu detay mutlaka belirtilmeli, belgeyle kanıtlanmalıdır.
 • 18 yaşından küçük çocukların seyahat ederken noter onaylı Muvafakatname alması zorunludur. Eğer anne – baba ayrıysa ya da ebeveynlerden biriyle seyahat edilecekse, seyahat edilmeyen ebeveynden Muvafakatname alınmalıdır.
 • Seyahatten 1 ay önce vize başvurunuzu tamamlamalısınız.
 • Vize başvurunuz onaylandıysa eğer mutlaka o ülkeye gitmelisiniz. Vize çıktığı halde ülkeye gidilmemesi bir sonraki vize başvurularınızdan ret almanıza neden olur.
 • Vize reddi almanız halinde konsolosluk ret gerekçelerini belge olarak tarafınıza iletir. Bu karara itiraz etmeniz ve tekrardan ret almanız durumunda 2 yıl boyunca vize müracaatı yapamazsınız. Bu nedenle başvurularda çok dikkatli olmalısınız.
Öğrenciler için Vize, İş İnsanları için Vize, Schengen Vizesi ve daha fazlası için Hemen mavirotatour.com Ziyaret Et!

Uzun Süreli Vize için Nelere Dikkat Edilmeli

Seyahatlerinizin vize engeline takılmaması için vize başvurunuzu yaparken bazı detaylara önem vererek uzun süreli vize alabilirsiniz. Vize süresinin uzun olmasını sağlayacak etkenler şöyledir:

 • Neden uzun süreli vizeye ihtiyaç duyulduğu dilekçeye yazılmalı.
 • Vize başvuru dosyasına gidilecek ülkeye dair uçak bileti, otel gibi rezervasyon belgeleri dâhil edilmeli.
 • Pasaport sürenizin uzun olmasına dikkat edilmeli.
 • Banka hesabınızdaki paranın miktarı başvurunuzu etkilemektedir. Bu nedenle hesapta mümkün olduğunca fazla miktar bulundurmalı.
 • Sağlık ve seyahat sigortası daha uzun süreli yapılmalı.

Ayrıca daha önce vize aldığınız bir ülkeye başvuru yapacaksanız, uzun süreli vize almanız daha kolay olacaktır.

Vize Başvurusu Nasıl Yapılır

Vizem Onaylanır mı?

Vize başvurusunda dosyaları teslim ettikten sonra en çok sorulan ve merak edilen şey “vizem onaylanır mı?” sorusudur. Yurt dışı için vize almak, başvuru yapmak kadar kolay gibi görünse de çoğunlukla ret cevabı alındığı için seyahatlerin aksamasına neden olur. Bu durumla karşılaşmamak için öncelikle tüm evrakları eksiksiz teslim ettiğinizden emin olmalısınız. Evrak dosyasını ideal biçimde teslim ettiyseniz ve ciddi bir engel yoksa vizeniz onaylanır. Elbette vizenin süresi değişkenlik gösterebilir. Aynı şartlara sahip kişilere kısa ve uzun olmak üzere farklı vizeler verildiği görülmüştür.

Konsolosluk Neye Göre Karar Veriyor?

Vize başvurularında konsolosluk vize talebinin içeriğine ve sunulan evrak dosyasına bakarak karar verir. Yurt dışı için vize türleri ticari, eğitim, iş, seyahat gibi amaca yönelik olduğundan vize müracaatı sebebi ve evrak uygunluğuna dikkat edilir. Vize talebinde bulunan kişi tüm evrakları eksiksiz, doğru biçimde sunduysa ve özel istisnai durumlar yoksa konsolosluk ortalama 15 gün içerisinde kararını bildirir.

Vize hakkında daha fazla bilgi almak ve başvuru yapmak için https://www.mavirotatour.com/vize adresini Hemen Ziyaret Et!
Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close