Vize

Vize İşlemleri Nasıl Yapılır? Adım Adım Vize Rehberi

Vize işlemleri ile alakalı olarak bilgi almak isteyen vatandaşlar için en etkili metot, bir rehbere sahip olmaktır. Doğru yönlendirmeye sahip, güncel bir veri havuzu bulunduran vize rehberi, seyahate çıkmak isteyenlerin en değerli el kitabı olabilir. Peki vize işlemleri nasıl yapılır? 

Vize işlemleri birçok kişiden duyduğunuz üzere zor ya da çetrefilli bir sürece sahip değildir. Son dönemde pandeminin de etkisiyle birlikte, ülkeler arası seyahatlerde kısıtlamalar, gereklilikler ve kontroller daha da sıklaştı. Durum böyle olunca, birçok insan yetersiz bilgi ya da evrak yüzünden vize işlemlerinde sorunlar yaşamaya başladı. Bu algı sonucunda da vize almak çok zormuş gibi bir izlenim ortaya çıktı. 

Fakat, işin özüne baktığımızda durum kesinlikle böyle değil. Vize işlemlerinde başarılı olmak, başvurunuzun olumlu olmasını sağlamak için gerekli prosedürleri tamamlamanız yeterlidir. İlk olarak, seyahatten yeterli bir süre öncesinde ilk başvurunuzu tamamlamanız gerekmektedir. Yani, vize başvurusunda süre epey önemli bir kıstastır. 

Bir diğer yandan, gerekli evraklara sahip olmanız kesinlikle gereklidir. Bu evrak dizini sadece sabit bir liste olarak düşünülmemelidir. Tabi ki tüm vize işlemlerinde ortak olarak gereken temel belgeler vardır ancak bir diğer taraftan, her ülkenin kendine has gereksinimleri de bulunmaktadır. Gitmek istediğiniz ülkenin vize için gerekli kıldığı belgeleri de toplayarak başvuru yapmalısınız. 

Belgeleri toparladıktan sonra başvuruyu yapabileceğiniz birkaç farklı lokasyon bulunur. Konsolosluklar, başkonsolosluk, havalimanlarında ya da sınır kapılarında bulunan gişeler, e-vize gibi noktalardan vize başvurunuzu yapabilirsiniz. E-vize seçeneğinde durum biraz daha farklıdır. Çünkü her ülke e-vize üzerinden yapılan vize başvurularını kabul etmez. Bu yüzden sizlere rehberlik edebilecek, istisnai durumlarla alakalı olarak yolu aydınlatabilecek bir pusulaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Mavi Rota ile birlikte vize için gerekli evraklar konusunda ya da aklınıza takılan her detayda kolaylıkla çözüme kavuşabilirsiniz. 

Vize Nedir?

Vize, kelime anlamı olarak çok da merak edilmeyen, vatandaşların büyük bir çoğunluğu tarafından ne işe yaradığı bilinen, ülkelerin diplomatik ilişkilerine bağlı olarak gereklilik statüsü değişen bir izin belgesi olarak tanımlanabilir. Pasaport ile birlikte vatandaşı olduğunuz ülke tarafından sağlanmış yurt dışına çıkış onayına ve iznine sahip olduğunuzda, hedef ülkeye gidebilmeniz için de bir izne sahip olmanız gerekir. Vize nedir sorusunun cevabını bilmeniz de tam bu noktada gerekmektedir. 

Bahsi geçen izin belgesi, gitmek istediğiniz ülkeye giriş yapabileceğinizi, herhangi bir sorunla karşılaşmadan onay verilen süre dahilinde orada kalabileceğinizi gösteren bir dokümandan ibarettir. Lakin son 5-10 yılda vize işlemleri birçok farklı açıdan daha çetrefilli bir hale geldi. Özellikle ülkeler arası siyasi ve ekonomik ilişkilerin gerilmesi, büyük siyasi birlik ve anlaşmaların çeşitlenmesi, teknolojinin gelişmesi ve son olarak suç oranlarının artması sebebiyle insanların bir başka ülkeye giderken, hedef destinasyondan izin alma durumu da özelleşmiş oldu. Artık standart koşullara ek olarak, birçok ülkenin vize ücretleri, gereksinimleri ve talepleri farklıdır. 

Kendi içerisinde de fraksiyonel bir kategoriye sahip olan vize, istisnai durumlar haricinde yasal prosedürleri tamamladığınız ve eksiksiz bir evrak dosyası hazırladığınız takdirde sizlere verilir. Vizeyi belirten belgeyi ya da çıktıyı yanınızda bulundurarak hedeflenen ülkenin de sınırlarından geçebilirsiniz. 

Vize Türleri

Vize nedir sorusunun arkasından size lazım olan vize türünü de bulmak da fayda var. Vize türleri arasından sizin kullanım amacınıza uygun olan vizenin ne olduğunu bilmiyor musunuz? Ya da her vizenin her seyahat için uygun olmadığı ile alakalı sizi kimse uyarmadı mı? Eğer durum bu kadar vahim mi diye kendinize soruyorsanız, merak etmeyin. Mavi Rota ile her detay hakkında bilgilendirileceksiniz. 

İşte birbirinden farklı vize türlerini sizler için sıraladık:

 • Turizm Vizesi
  Transit Vize
 • Eğitim Vizesi
 • Çalışma Vizesi
 • Resmi Görev Vizesi
 • Schengen Vizesi
 • Kapıda Vize

Bu vizelerin hangi amaca hizmet ettiğini, yukarıda bulunan seçeneklerin hangisiyle istediğiniz seyahat için onay alabileceğinizi merak ediyorsanız diğer “Vize çeşitleri” ile alakalı olan diğer blog yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Vize Nasıl Alınır?

Vize için gerekli evraklar tamamlandığında vize süreciniz tamamlanmaz. İstediğiniz izinleri almak için herhangi bir resmi kuruma öylece gidip belgeleri teslim etmeniz nasıl yeterli değilse, böylesine önemli ve uluslararası bir yolculuk için gereken dokümanları iletmek için de özel bir randevu almanız gerekir. 

Vize nasıl alınır sorusu tam da bu noktada başlayan bir süreçle cevaplanabilir. İlk olarak internetten ya da ilgili ülkenin konsolosluğuna giderek, yolculuğunuzu ne için yapacağınızı tanımlayan vize tipini bulmalısınız. Bu vizenin gerekliliklerini, ülke bazında özelleşmiş belge yeterliliklerini sağladıktan sonra bir başvuru yapmanız gerekir. Bu başvuruyu öylece yapamazsınız. Her yıl milyonlarla insan ülke değiştirdiğinden dolayı başvuru için bir randevu almalısınız. Randevu için bildirim yaptığınızda 2 3 gün içerisinde vize başvuru için atanmış randevu gününüz belirlenir ve sonrasında vize işlemlerinizi yapmaya başlarsınız. Görüldüğü gibi saatler süren bir işlev değildir ve seyahatinizi planladığınız günden ortalama 1 ay öncesinde vize sürecine başlamış olmalısınız. 

Vize Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Vize almak için gerekli evraklar tamamlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kuşkusuz olarak standart prosedürü takip etmektir. Çünkü bazı durumlarda vize yükümlülükleri dahilinde ülkeler kendilerine özel gereklilikler sunsa bile, her ülkenin vize kondisyonlarında gerekli kıldığı ortak bir belge havuzu bulunmaktadır. Bu belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Pasaport.
 • Biyometrik fotoğraf.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Banka hesap dökümü
 • İkametgah belgesi.
 • Mesleki durum belgesi.
 • Evli olanlar için evlilik cüzdanı

Bu evraklar tamamlandıktan sonra, seyahat etmek istediğiniz ülkenin ekstra bir gereksinimi yoksa vize başvurusu için randevu alabilirsiniz. Eğer almak istediğiniz vize tipi ya da ülkenin özel bir gereksinimi varsa, süreç bu durumda biraz daha uzayabilir. Mavi Rota ile her türlü değişkene karşı hazırlıklı olabilir, tüm seyahat ve yurt dışına çıkış işlemlerinde hızlı ve verimli bir süreç geçirebilirsiniz. 

Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close