Vize

Vize Randevusu Nasıl Alınır? Vize Randevusu Ne Zaman Alınması Gerekir?

Vize randevusu almak, günümüzün en çok merak edilen resmi prosedürlerinden biridir. Vize başvurusu, gidişten önce normal şartlarda epey geniş bir zaman gereksinimine sahiptir. Fakat minimum süreci, seyahatten 15 gün önce gibi düşünmekte fayda vardır. Aksi takdirde ülkenin durumları da göz önünde bulundurulduğunda vize başvurunuz reddedilebilir. 

Yine bahsedildiği üzere, farklı ülkelerin prosedürleri birbirinden ayrı şekilde yönetildiğinden dolayı başvuruların kabul süresi de değişkenlik gösterebilir. Bu duruma ek olarak randevu yoğunluğu da eklendiğinde süre 15 günden 1 ay gibi bir zamana çekilebilir. Yani, vize randevu sürecinde tavsiye edilen ideal başvuru zamanı ortalama 1 aydır. 

Vize süreçleri ile alakalı başvuru yapıldıktan sonra, randevu tarihinizin atanması için geçen süre de farklılaşabilir. Normal koşullarda 2 iş günü içerisinde randevu durumunuz değerlendirilir fakat eğer Türkiye vatandaşı değilseniz, bu süreç 15 iş gününe kadar uzayabilir. Bu ve benzeri değişken kondisyonların vize sürecini ve tüm seyahatinizi doğrudan etkilediğini unutmadan hareket etmenizde fayda vardır. 

Vize Randevu Nasıl Alınır?

Vize başvurusu için randevu almak istiyorsanız, bunu ülkelerin konsolosluklarından yapabilirsiniz. Fakat her resmi başvuru sürecinde olduğu gibi, vize randevu için de bazı resmi belgeler gerekmektedir. Bu belgeler aşağıdaki gibidir;

  • Pasaport.
  • Biyometrik fotoğraf.
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
  • Banka hesap dökümü
  • İkametgah belgesi.
  • Mesleki durum belgesi.
  • Evli olanlar için evlilik cüzdanı

Bu evrakları standartlar olarak düşünebilirsiniz. Aynı zamanda farklı ülkelerin kendilerine özel talep ettiği evraklar da vardır. Gitmek istediğiniz ülke için vize başvurusu yaparken bu özelleşmiş evrakları da temin etmeniz gerekebilir. Aksi halde yine süreciniz olumsuz sonuçlanma riskiyle karşı karşıya kalabilir. 

Vize Başvurusu için Randevu Ne Zaman Alınması Gerekir?

Vize randevusu nasıl alınır diye merak eden, seyahate çıkma planı yapan vatandaşlar için randevunun zamanlaması da çok önemlidir. Çünkü her vize başvurusu benzer tarihlerde sonuçlanmaz. Seyahate çıkmadan ortalama 1 ay süre kadar önce vize başvurusunu yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde yaşanabilecek tüm olumsuz durumların da önüne geçmiş olursunuz. Mavi Rota ile bu durumu tamamen lehinize çevirebilirsiniz. Tüm başvuru süreçlerinde, tüm seyahat öncesi hazırlıklarda gerekli işlem ve prosedürlerin tamamında Mavi Rota sizlere ayrıcalıklı ve özelleşmiş bir hizmet sunar. 

Hangi Ülke için Nereden Vize Randevusu Alınması Gerekiyor?

Gitmek istediğiniz bir ülkenin konsolosluğundan, başkonsolosluktan, online olarak e-vize işlemlerinden, havalimanı ya da sınır kapılarında bulunan gişelerden vize başvurusu yapabilirsiniz. Fakat genellikle bu süreçlerde sizinle birlikte organize ilerleyebilecek, daha önce geçmediğiniz yollarda sizlere rehberlik edebilecek Mavi Rota’nın yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz. İlk olarak, gitmek istediğiniz ülkeye ait konsolosluktan vize işlemleri ile alakalı bilgi almanız önerilmektedir. Çünkü her ülkenin standart vize prosedürlerinin dışında bazı gereksinimleri olabilir. 

Bu yüzden vize başvurusunu ilgili konsolosluktan ya da kurumdan alırken ön araştırma yaparak, ön bilgi sahibi olarak ya da Mavi Rota’yla yol haritanızı çizerek işlemleri ilerletebilirsiniz. 

İnternetten Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Günümüzde internet aracılığıyla artık her işlem mümkündür. Son birkaç yılda devlet ve idari işlerin de akıcı ve hızlı bir şekilde internetten yapılabildiğini görebiliyoruz. Bu bağlamda, internetten vize randevu işlemi de mümkündür. E-vize sitesinden kendinize vize alabilmek için ilk şart, gitmek istediğiniz ülkenin bu opsiyona sahip olması gerekiyor. Eğer hedef ülke buna izin vermiyorsa, vize işlemlerinin geleneksel yollardan yürütülmesi gerekir. 

Onaylı ve yetkin bir pasaporta sahip olan vatandaşlar, gerekli ücreti e-vize işlemleri dahilinde yatırdıktan sonra başvuru sürecini tamamlayabilir. Başvuru olumlu olursa, sınır kapılarından geçebilir hale gelirsiniz. Tabi ki e-vize dahilinde onaylattığınız vizenizin bir çıktısının yanınızda bulunması gereklidir. 

Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Vize başvurusu yapıldıktan sonra, başvurunuzun onaylanma süreci değişkenlik gösterir. Bu değişkenlik ülkeye, mevcut randevu talep yoğunluğuna, hedef ülkenin prosedürlerine bağlı olarak değişir. Fakat ortalama bir süre belirlemek gerekirse, vize başvurusunun sonuçlanma süresi 2 iş günüdür. Başvuru yaptığınız yönteme bağlı olarak da süre artabilir. Eğer Türkiye haricindeki bir ülkenin vatandaşıysanız, bu sefer vize başvurusunun onaylanma süreci 15 iş gününü bulabilir. Yolculuğa çıkmadan önce tüm bu gereksinimleri tek tek halletmeyi, Mavi Rota’ya danışarak ilerlemeyi unutmayın!

Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close