Vize

Yunanistan Vizesi Nasıl Alınır?

Umuma mahsus pasaport sahiplerinin Yunanistan’a yapacakları seyahat öncesinde vize almaları gerekmektedir. Resmi pasaport hamilleri ise 90 günlük ikame günü süresini aşmamak şartıyla Yunanistan’a vize almadan seyahat edebilirler. Resmi pasaport sahiplerinin yine de pasaport geçerlilik sürelerini kontrol etmeleri gerekmektedir.

Başvurular Yunanistan hükümetinin yetkili kıldığı vize verme merkezlerinden veya bu kurum ile çalışmaya akredite vize acentelerinden yapılmaktadır. Schengen üyesi olan Yunanistan 25 Eylül 2014 tarihinde Bilgi Kayıt Sistemi’ne (VIS) geçmiştir. Bu tarih ve sonrasında parmak izi veren vatandaşlar 5 senelik süre boyunca parmak izi vermek zorunda değillerdir.

Yunanistan Vizesi

Yunanistan Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pasaportunuzun geçerlilik süresinin en az 3 ay olması gerekmektedir ve pasaportunuzda KKTC’ye girişinizi gösteren bir damga da olmamalıdır. Vize işlemleri bayram ya da yılbaşı dönemlerinde oldukça uzayabilmektedir. Vize için başvurabileceğiniz en erken tarih seyahatinizden 15 gün öncedir. Yine de mümkün olan en kısa sürede başvurunuzu yapmanız tavsiye edilir.

Vize başvurusunda bulunmadan önce Yunanistan’a seyahat amacınızın net olarak belirlenmesi gerekiyor. Turistik, aile ziyareti, ticari, şoför, kültürel, sportif, konferans, kısa süreli eğitim kursu ya da transit yolculuk türüne göre vize başvuru evrakları da değişiklik gösteriyor.

Yunanistan Vizesi için Gerekli Evraklar

 • Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış Schengen vize başvuru formu ( Buradan indirebilirsiniz)
 • Son 10 yıl içinde alınmış Geçerli pasaport (En az 2 sayfası boş olmalı)
 • Mevcut pasaportun ilk ve işlenmiş sayfalarının fotokopileri
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Seyahat süresini kapsayan en az 30.000€ veya 50.000$ teminat limiti olan ve Schengen ülkelerinde geçerli seyahat sağlık sigortası
 • Gidiş-dönüş  bileti rezervasyonu
 • Otel rezervasyonu

Sigortalı Çalışanlar için Gerekli Yunanistan Vize Evrakları;

 • Şirketin antetli kağıdına yazılmış kişinin pozisyonu, işe başlama tarihi, maaşı, izinli olduğu süre ve dönüşünde işine devam edeceğine dair detay mektup
 • Son 3 aylık maaş bordrosu, işe giriş bildirgesi, 4A hizmet dökümü
 • Çalışılan iş yerinin güncel ticaret odası kaydı, sicil gazetesi kopyası, vergi levhası, imza sirküleri ve faaliyet belgesiKamu çalışanları için gerekli Yunanistan Vize Evrakları
 • Çalışılan resmi kurumun antetli kağıdına yazılan seyahat amacı, ne kadar zamandır bu kurumda çalışıldığı, maaşı, izin tarihi ve bu iznin ücretli ya da ücretsiz olduğunu belirten ıslak imzalı yazı, kurum kartının fotokopisi

Öğrenciler için Gerekli Yunanistan Vizesi Evrakları;

 • Güncel tarihli Öğrenci Belgesi
 • Sponsorun çalışma ya da emeklilik durumuna göre kendi durumuna uyan tüm belgeler
 • Sponsordan masrafların kendisi tarafından karşılanacağını belirten dilekçe
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği.
Yunanistan vize başvurunuzu eksiksiz ve profesyonel bir şekilde tamamlamak için hemen 444 8 305 üzerinden ÜCRETSİZ bilgi alabilir veya mavirotatour.com/vize adresinden ön başvuruda bulunabilirsiniz.

Yunanistan Vizesi Gerekli Evraklar

Başvuru ilk olarak ilgili kurumun internet sitesinden randevu alınarak gerçekleştirilir. Eğer evraklarınız eksiksiz ise randevu günü evraklarınız teslim edilir. Vize işlem süresi randevudan sonra genellikle 6 veya 8 iş günü sürer. Ancak yoğun dönemlerde ya da konsolosluğa özgü nedenlerle bu süre uzayabilmektedir. Eğer daha önce herhangi bir ülkeden ret almışsanız pasaportunuz ek bir süre daha incelemeye alınabilir. Vizenin süresi elçilik tarafından belirlenmektedir ve daha önce vize alıp almadığınız ya da davetiyenizin olup olmaması gibi kriterler vize sürenizin belirlenmesinde etkili olmaktadır. Eğer çok giriş bir Yunanistan Schengen vizesi alırsanız bu size Yunanistan’dan diğer ülkelere serbest geçiş hakkı tanımaktadır.

Schengen vizesi, transit vize, vize başvurusu ve vize işlemleri hakkında en güncel haberler için blog.mavirotatour.com/vize/ adresini ziyaret edin.
Daha Fazlasını Gör

Son Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İncele

Close
Close